Jak vyčistit

Jak vyčistit bižuterii?

Bižuterie si čas od času vyžaduje určitou dávku pozornosti v podobě očištění od různých nečistot, prachu a mastnoty. Obzvláště při častém nošení bižuterie můžeme začít znát nánosy špíny, které se na ní postupně usazují. Proto jsme si pro vás připravili jednoduchý článek jako vyčistit bižuterii ať už takovou, kterou používáte na běžné nošení, případně bižuterii ze zlata a stříbra.

návod jak vyčistit bižuterii

Čištění bižuterie

Čištění běžné bižuterie (falešné šperky či kamínky) se dá udělat opravdu velmi jednoduše. Při čištění bižuterie z obyčejného nošení vám postačí malá miska s vodou, do které nasypete pár lžiček sody.

Směs trochu promíchejte a vložte do ní všechny vaše šperky na několik minut.

Soda bikarbóna vám pomůže poměrně efektivně odstranit všechny nečistoty na špercích. Nakonec stačí bižuterii už jen opláchnout pod proudem čisté vody a vysušit.

Pokud máte bižuterii znečištěnou mastnotou či olejem, můžete vyzkoušet kombinaci octa spolu s vodou a sodou. Zde si však dejte pozor na to, aby vám ocet šperk nepoškodil, protože jde poměrně o kyselý čisticí prostředek.

Tak jako u předchozího postupu si připravte malou misku kde nalijete čistou vodu spolu s pár lžičkami octa a pár lžičkami sody.

Roztok důkladně promíchejte a vložte do misky vaši bižuterii na několik minut. Následně šperky ještě dobře propláchněte a bižuterie by měla být vyčištěna.

čištění bižuterie

Jak vyčistit bižuterii ze zlata

Čištění bižuterie ze zlata je v některých případech velmi jednoduchá záležitost, v jiných si to vyžaduje určitou dávku preciznosti a odbornosti.

Na jednoduché odstranění nečistot na zlaté bižuterií vám postačí jemná hadřík a tekuté mýdlo. Případně můžete použít také citrónovou šťávu.

Zlato ponořte do malé nádobky s mýdlem smíchaným s vodou a nechte ho na pár minut působit. Následně pomocí navlhčeného hadříku přetírejte bižuterii a nakonec ji dobře propláchněte.

Čištění bižuterie ze stříbra

K čištění stříbrné bižuterie existuje několik triků. Jedním z nejběžnějších způsobů čištění je kombinace zubní pasty s vodou. Vyrobte si pomocí vody a zubní pasty jemnou kašičku, kterou na stříbrnou bižuterii nanesete.

Pomocí zubního kartáčku důkladně vydrhněte všechny nečistoty na bižuterii a nakonec šperk dobře propláchněte pod proudem studené vody.

Dejte si pozor na to, jaký typ zubní pasty použijete, nakolik některé tvrdší pasty mohou váš stříbrný šperk poškrábat.

jak na čištění bižuterie

Druhou metodou, jak můžete stříbrnou bižuterii vyčistit je kombinace alobalu, horké vody a prášku do pečiva. Připravte si kousek alobalu, který posypete práškem a do kterého následně spolu s ním zabalíte vaši bižuterii.

Následně propíchněte na více místech alobal a celý balíček s bižuterií ponořte do misky s horkou vodou (stačí na noc).

Ráno balík vyberte, odeberte bižuterii, kterou ještě pod vodou propláchnětě a výsledek by měl být znatelně vidět.

  • Pro více informací ohledně čištění stříbrné bižuterie a šperků si přečtěte článek: Jak vyčistit stříbro.

Poradili vám tyto rady na čištění bižuterie? Máte nějaké vlastní jiné osvědčené tipy a návody? Poraďte ostatním v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button