Jak vyčistit činely?
Vadí vám šmouhy, prach a špína na činelech? Rozhodli jste se, že dopřejete činelem čisticí lázeň ale nevíte jak na to? V takovém případě vám může tento článek pomoci! Čištění činelů není tak úplně jednoduchá záležitost, protože jde při činelech o citlivý (a pro bubeníky vzácný) materiál, při kterém zkrátka nemůžete jen tak riskovat jeho poškození. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili pár tipů a metod, jak můžete vyčistit činely na bicí.
Jak na čištění činelů
Existuje několik domácích i profesionálních metod, pomocí kterých se dají vyčistit činely.
Při čištění činelů pomocí jakýchkoliv domácích prostředků je důležité, abyste se vyhnuli čističem s abrazivními vlastnostmi (takovými, které dokážou poškodit/poškrábat povrch činely) a rovněž prostředkům, které mohou poškodit prvotní vrstvu na činely.
Metody, postup a co budete potřebovat na čištění činelů
Mezi standardní možnosti, jak můžete amatérský vyčistit činelu doma je trochu jari, teplé vody a velmi jemné, čisté utěrky. V tomto případě si udělejte jarovou vodu v malém kyblíku, hadřík do ní namočte, důkladně vyždímejte a začněte činelu čistit.
Po umytí činely si vezměte druhou čistou a hlavně suchý hadřík a důkladně celou činelu do sucha vytřete. Výsledek možná nebude 100 procentní, ale změny určitě uvidíte.
Profesionální čistící prostředky na činely
O podstatně účinnější metodou je – jednoduchá koupě profesionálních čisticích prostředků určených přímo na činely. Tyto prostředky se dají běžně zakoupit iv hudebninami, případně si je můžete dokoupit přes internet.
Několik firmy, které činely vyrábějí (např. Paiste či Zildjian) prodávají kromě skvělých činelů také čisticí a lešticí prostředky, určené přesně na jejich výrobky.
Při aplikaci takových čističů se řiďte přesně podle návodu, který je k čističem přibalen. Obvykle budete potřebovat velmi jemný hadřík z mikrovláken, pomocí které aplikujete čisticí prostředek a začnete s mytím činelů.
Jak vyčistit činely netradičně
Kečup
Věděli jste, že se teoreticky dají činely umýt i pomocí obyčejného kečupu? Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, budete na čištění potřebovat jen jemný kečup, houbičku a čistý hadřík.
Při čištění naneste trochu kečupu na činelu a pomocí houbičky ho důkladně rozetřete po činel a začněte s ním činelu čistit. Po aplikací a vyčištění činely nechte kečup ještě chvíli na činelu působit a nakonec ho setřete navlhčeným hadříkem z činely.
Přestože nejde právě o nejlepší způsob mytí, za pokus to rozhodně stojí.
Coca-cola
Druhou o něco bizarnější (avšak účinnější) metodou, pomocí které můžete vyčistit činely je Coca cola.
Coca-cola je skutečně univerzální čistící prostředek, pomocí kterého dokážete vyčistit různé věci – v tomto případě i činely.
Co budete potřebovat a postup
Na mytí si připravte větší nádobu (případně můžete použít i vanu, avšak po umytí se budete muset pustit i do drhnutí vany), do které uložíte všechny špinavé činely a zalijete jejich coca – colou, podle velikosti nádoby a množství činelů budete pravděpodobně potřebovat 6 – 10 litrů coca-coly.
Po zalití činelů nechte colu působit cca 30 – 120 minut a pravidelně kontrolujte výsledek. Pokud se vám budou zdát činely stále špinavé, nechte colu na ně působit o něco déle.
Po vyjmutí je důkladně opláchněte pod proudem čisté vody (případně můžete použít i špetku jara) a nakonec je důkladně vytřete dosucha.
Výsledkem by měly být dokonalé čisté a lesklé činely – jako kdybyste je koupili z obchodu.
Přečtěte si také články:
Mytí činelů je tak trochu ošemetnou záležitostí. Ne každý preferuje čisté činely, bubeníkem se často líbí ten šedý a použitý vzhled činelů. Pokud však patříte mezi lidi, kteří má rád věci čisté, pak se nemáte čeho obávat a můžete se pustit do čištění.
Pokud se vám tento článek líbil, případně máte své vlastní osvědčené metody, pomocí kterých dokážete vyčistit činely, napište nám o nich v komentářích pod článkem!