Jak vyčistit

Jak vyčistit demižón?

Usadila se vám v demižonu špína a nevíte jak se jí zbavit? Čištění demižonu je ve srovnání s lahvemi či s jinými skleněnými nádobami o něco složitější díky jeho velikosti a tvaru. Vyčistit demižón můžete několika způsoby, které nezabírají mnoho času a jsou poměrně jednoduché. Jak a čím tedy můžete vyčistit demižón?

návod jak vyčistit demižón

Čištění demižonu

Jedním z nejběžnějších a nejjednodušších postupů pro čištění demižonu je samozřejmě kombinace jari, teplé vody a kartáče s dlouhou rukojetí.

Při výběru kartáče je důležité, aby měla velmi dlouhou rukojeť, která je flexibilní, případně zahnutá (malý tip: pokud nemáte v ruce dlouhou kartáč, můžete použít houbu kolem které obtočíte dlouhý zahnutý drát).

Do demižonu nalijte z ¾ jarovou vodu a začněte s drhnutím vnitra demižonu. Dejte si záležet na tom, abyste s kartáčem prošli celkovou plochu v demižonu a odstranily všechny nečistoty.

Po vyčištění vodu vylijte a několikrát demižón propláchněte (před čištěním je vhodné, abyste vnější povrch demižonu alespoň opláchli, budete lépe vidět všechny usazeniny uvnitř demižonu).

Jak vyčistit demižón pomocí rýže

Rýže (případně i ječmen či dokonce břízolit) může být velmi účinným čističem na demižón. Před zahájením nejprve demižón propláchněte, následně nasypte do něj trochu rýže a zalijte ho čistou vodou.

S demižónem jemně otáčejte tak, aby se rýže obtierala o stěny a díky tomu postupně odstraňovala všechny nečistoty.

V případě potřeby lze do demižonu přidat trochu více rýže, případně přidat i jari. Po vyčištění nezapomeňte demižón velmi důkladně propláchnout.

čištění demižonu

Čištění demižonu kyselinou chlorovodíkovou

Kyselina chlorovodíková je vhodná jako čistič proti vodnímu kameni, který se může v demižonu usadit.

Nalijte kyselinu do demižonu a nechte ji chvíli působit. Kyselina chlorovodíková dokáže dokonale odstranit jakoukoliv špínu v demižonu.

Nezapomeňte však na důkladně opláchnutí, případně se raději kyselině vyhněte úplně (obzvláště pokud plánujete do demižonu nalévat víno apod.).

Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:

Čištění demižonu pomocí citronu a sody

Citron v kombinaci s jedlou sodou může být účinný a přírodní čistící prostředek na čištění demižonu. Vytvořte si jednoduše v misce roztok, do kterého odšťavníte citron a přidáte pár lžiček sody.

Následně do demižonu zalitého teplou vodou tento roztok nalijte, dobře demižón promíchejte a nechte roztok působit. Citron se sodou dokáže poměrně efektivně odstranit usazeniny na dně demižonu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button