Kolo

Jak jezdit na kole ve vedrech?

V tomto článku zjistíte, jak jezdit na kole ve vedrech. Každé extrémní počasí včetně veder nikdy neodradí pravého cyklistu. Jízda v náročném počasí vás může velmi posunout vpřed, a také může být zajímavou výzvou. Musíte být ale opatrní a zbytečně moc neriskovat. Cyklistika v teple přináší rizika, se kterými se v běžných podmínkách nesetkáte, a budete se muset na jízdu dostatečně připravit. Nabízíme vám proto jednoduché a účinné tipy, jezdit na kole ve vedrech tak, aby to bylo příjemnější a hlavně bezpečnější.

Jak jezdit na kole ve vedrech

Hydratace na kole v vedrech

Prvním nejdůležitějším pravidlem, když chcete jezdit na kole ve vedru je samozřejmě hydratace. Přibližně 70 procent lidského těla tvoří voda, proto je velmi důležité ji pravidelně doplňovat. Během pár hodinové jízdy ve vysoké teplotě ovzduší můžete spotřebovat více než standardní denní dávku vody.

K tomu, abyste se hydratovali efektivně, je nejlepší použít vodu, ve které rozpustíte elektrolyty. Jsou to doplňky stravy, které nahrazují látky ztracené při pocení. Tyto látky umožňují tělu vstřebat vodu přirozeněji a efektivněji. Jsou to většinou minerály, které používají i vrcholoví sportovci pro dlouhé a náročné výkony.

Také je dobré dát si v teple do láhve pár kostek ledu, ale tehdy si dejte extra pozor abyste vodu pili pomaleji v menších množstvích. Záleží to i na tom, jak jste zvyklí na pití studených nápojů.

Velmi dobrou strategií je naplánovat trasu podle zdrojů vody. V horách a na cestách je mnoho studniček, pramenů, případně restaurací kde si vodu můžete doplnit. Tím pádem nebudete muset nést tak mnoho vody s sebou a půjde se vám snáze.

cyklistika v létě

Kolik vody je třeba vypít, když chcete jezdit na kole ve vedrech?

Vše záleží na délce trasy, teplotě vzduchu a na tom, jak moc se na kole potíte. Někteří jezdci musí během pár hodin vypít i dva litry vody, což je průměr běžné denní spotřeby člověka.

Během jízdy byste vodu neměli pít nárazově, ale často a v malých množstvích. Také určitě poslouchejte své tělo, a napijte se vždy když začnete být žíznivý.

Jednoduše řečeno – žízně byste měli úplně předejít, protože to je znak, že vaše nemá tolik vody kolik potřebuje ke správnému fungování.

Dejte si pozor na přehřátí a úpal

Důležité je, abyste se naučili rozeznávat znaky přehřátí. Není složité zjistit, že se vaše tělo přehřívá, ale někdy lidé připisují symptomy jiným důvodům a tím pádem se podle nich nepřizpůsobí. Vždy na tyto příznaky reagujte objektivně, a pokuste se zjistit, zda se příznak neobjevil z jiného důvodu.

Prvními znaky přehřívání jsou točení hlavy a vysoký srdeční tep. Stejně tak budete pociťovat slabost, nevolnost v žaludku, bolest hlavy, případně křeče. V případě, že po jednom nebo kombinaci více znaků budete pokračovat v jízdě, hrozí jejich zhoršení.

V nejhorším případě můžete odpadnout, což je při jízdě na kole velmi nebezpečné. Tělo vám bude určitě dávat signály pokud se potřebuje zchladit, v zájmu bezpečnosti tyto signály určitě není třeba ignorovat.

Stejně jako na vás samotné, měli byste si všímat znaků přehřívání na kamarádech a lidech s nimiž jezdíte. Když se vám zdá váš spolujezdec při jízdě v teple nemotorný nebo až příliš unavený, zeptejte se ho na výše popsané symptomy.

Nikdy byste se neměli nechat tlačit do vysokých výkonů kamarády s nimiž jezdíte, když jde o jízdu v horkých podmínkách. Je dobré když se navzájem posunete do lepších výkonů, ale nechte to na dny s chladnějším počasím, protože jinak riskujete zranění. Také v tomto počasí nikdy nikoho netlačte nad jeho síly. Už samotná jízda v teple je náročná, a tím pádem je třeba být ohleduplnější a navzájem si pomáhat.

Co dělat při přehřátí na kole?

Pokud cítíte jeden nebo více popsaných symptomů po jízdě v horkém počasí, zastavte na bezpečném místě a odpočiňte si. Ideální je samozřejmě zastavit ve stínu. Opatrně se oblejte vodou, co nejvíce pomáhá na krk, na celá ramena a na obličej.

Velmi rychlým způsobem zchlazení je dát si mokrý, studený ručník kolem krku. Pomalu se napijte vody, abyste podpořili vlastnost vašeho těla regulovat teplotu. Stejně tak je dobré když si během tohoto odpočinku doplníte energii jídlem obsahujícím sacharidy.

V případě, že jste to opravdu přehnali, pro jistotu zavolejte 112, kde vám přesně poradí co dělat, případně vám poskytnou následné ošetření.

léto na kole

Nikdy není ostuda požádat vaše kamarády ať vás chvilku počkají. Každý jezdec má lepší nebo horší formu, a téměř vždy bude potřeba aby jeden z vás nešel na plný výkon. Vaše forma by měla přijít postupně a automaticky podle předchozího tréninku, nezávisí na tom, jak moc se snažíte v daném momentě. V případě, že to přeženete, budou to právě vaši kamarádi, kteří se o vás budou muset starat, co je zdrží mnohem déle než běžná přestávka.

V případě, že se chcete oddělit, stanovte si místo na kterém se počkáte, při jízdách na kole nikdy neuděláte rozdíl větší než pár minut, tím pádem se nemusíte bát dlouhého čekání.

Jak předejít přehřátí na kole?

Hlavní je si na horké počasí zvykat postupně. Není dobré si jet zajet na dlouhou trasu ve vysoké teplotě po dlouhé nečinnosti na kole. Tělo by si mělo postupně na vedra zvykat, a pokud už máte za sebou pár kratších jízd v teplých podmínkách budete na delší trasu více připraveni. Tak i tak byste to ale s délkou a náročností určitě neměli přehánět.

Velký rozdíl v tom, zda bude jízda příjemná a zvládnutelná, dosáhnete dobrým naplánováním trasy. Nejlepší je jít si zajet do lesa nebo na místa kde bude dostatek stínu, případně tam budou úseky se stínem, ve kterých si můžete odpočinout a schladit se.

Určitě si neplánujte dlouhou trasu na otevřeném slunci, kde nebude možný odpočinek ve stínu. Také si trasu naplánujte podle toho, kde jsou zdroje vody jako studánky nebo restaurace.

Opalování na kole

V létě je vždy dobré natřít se krémem na opalování. Hlavní části těla, které jsou nejvíce vystaveny slunci jsou krk, uši, obličej a ruce. Pokud nosíte letní oblečení vyrobené z velmi tenkých látek, slunce jimi může proniknout a spálit i zakryté části těla jako záda nebo stehna. V tom případě si natřete i tyto části.

Co nejdůkladněji byste se měli natřít pokud jde o první jízdu na ostrém slunci, a nejste ještě dostatečně opáleni. Pokud se dobře natřete, předejdete červenému opálení, které vás dokáže na pár dní odstavit od cyklistiky a celkového pobytu na slunci. „Cyklistickému opálení“ se ale pravděpodobně nevyhnete, hlavně ne pokud nejste opáleni před jízdou.

V případě delších tras si s sebou krém na opalování vezměte. Při pocení se krém z pokožky smyje, a tím ji vystavíte slunečnímu záření a bude více náchylná ke spálení. Opakování si natřete v první řadě tvář a krk, stejně jako všechny ostatní části těla, které jsou vystaveny slunci nejvíce.

Jak se obléknout na kolo v létě?

Ať už jedete do deště nebo do horkých podmínek, vždy si vezměte přilbu. Ta vám na slunci také pomůže před úpalem a spálením obličeje díky kšiltu.

Pokud jezdíte v teple často, zvažte koupení speciální přilby do horkých

 

podmínek, která je mnohem lépe odvětraná. Tyto přilby jsou aerodynamicky navrženy tak, aby vám proud vzduchu příjemně chladil celou hlavu během jízdy.

kolo v teple

Na vrch si dejte krátké triko z lehké látky. Speciálně provzdušněná trička do tepla se dnes dají pořídit velmi levně, a půjde se vám mnohem příjemněji než v klasickém bavlněném tričku. Na spodní část těla upřednostněte krátké kalhoty, také ideální z tenké látky.

Co se týče obuvi, nikdy na kolo nenoste žabky. Ideální je iv horkých podmínkách cyklistická obuv, případně obuv která pevně drží na noze.

Když chcete jezdit na kole ve vedru, měli byste také zvážit nošení rukavic. Jejich výhody jsou například ochrana proti odření rukou při pádu, ale také lepší uchopení řídítek. V teple se vám budou potit ruce, a proto budete muset držet řídítka silněji, což způsobí větší bolest rukou. Toto ale můžete kompenzovat tím, že si koupíte kvalitní a měkké gripy na kolo.

Velmi zdravé je si chránit oči brýlemi se stoprocentním UV filtrem. Sluneční brýle na kolo bývají větší, čímž vám poskytnou větší ochranu obličeje před spálením. Dejte si ale pozor, abyste se podle nich neopálili.

Co udělat po jízdě na kole v teple?

Po jízdě na kole v teple je dobré se zchladit studenou sprchou. To vám dokonce lépe pomůže bojovat se svalovicí na druhý den. Pouze pro jistotu se ochlazujte postupně, neskočte hned pod proud ledové vody. Přečtěte si také článek 11 tipů jak šetřit vodou.

Letní cyklistika může být pro tělo velmi náročná. Proto vaše tělo bude potřebovat všechny potřebné látky k regeneraci. Určitě po jízdě doplňte tekutiny, vitamíny a bílkoviny. Také je fajn se zchladit se zevnitř zmrzlinou nebo studeným nápojem, poté co se ochladíte zvenčí.

Obecné rady, jak jezdit v horku

Když chcete jezdit na kole v létě, měli byste si dát pozor na pár unikátních záležitostí. Při moc vysokých teplotách se na cestách může roztát asfalt. Tyto „mláky“ bývají kluzké a je snadné na ně spadnout. Vždy si dávejte záležet abyste se jim vyhnuli.

V případě horské cyklistiky si vždy dejte delší odpočinek před sjezdem a doplňte tekutiny. Sjezdy bývají rychlé a méně bezpečné, proto není dobré riskovat točení hlavy. S krátkým odpočinkem a vodou, případně doplněním energie a bezpečnější jízdou než obvykle se ale nemusíte obávat.

Před delším výletem, případně závodem v teple pár dní dopředu dodržujte pitný režim, jezte hodně ovoce a zeleniny, a postupně se připravte na teplo například opalováním nebo kratšími jízdami na slunci.

Pokud opravdu nemáte rádi jízdu na kole v teple, dobrým nápadem jsou například ranní, večerní nebo dokonce noční jízdy na kole. V tom případě můžete během největšího tepla zůstat doma v chládku a nemusíte podstupovat rizika přehřátí a spálení, přičemž budete stále zlepšovat svou formu.

Máte nějaké tipy, jak jezdit na kole v vedru?

Nebo rady jak se zregenerovat po jízdě na kole v teple?

Poraďte ostatním v komentářích níže…

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button