Jak vyčistit

Jak vybělit záclony?

Každý se již setkal s tím, že záclony, které má doma vypadají otřesně, šedo a obyčejné praní jim nijak nepomůže. V takovém případě je nutné před nebo po vyprání záclon začít s metodou bělení. Víte však kolik různých efektivních způsobit lze v takovém případě využít? V následujících řádcích jsme si pro to pro vás připravili hned několik metod, pomocí kterých můžete vybělit záclony poměrně rychle a efektivně.

návod jak vybělit záclony

Jak a čím vybělit záclony

Bělení záclon lze dosáhnout různými způsoby, od chemických bělidel, které si můžete zakoupit běžně v obchodě, až po domácí prostředky, pomocí kterých se dá dosáhnout sněhově-bílý efekt na záclonách.

V rámci bělení můžete následující metody aplikovat před nebo po praní záclon.

Bělení záclon pomocí soli

Sůl je jedním z nejtradičnějších bělících prostředků, které můžete použít v rámci vybělení záclon. Na bělení budete potřebovat čistou vanu, do které nalijete teplou vodu (s teplotou, která by neměla být vyšší než 30 ° C).

Množství vody by mělo být takové, abyste do ní mohli bez problémů ponořit kompletně celé záclony.

Následně přidejte do vody několik lžic soli (v závislosti na množství vody, cca na 3 litry 1- 2 lžíce kuchyňské soli). Záclony v solném roztoku dobře propláchněte a nechte je ponořené několik hodin.

Během namočení by měly záclony pustit většinu špíny a nečistot. Nakonec stačí už jen záclony vyprat v programu na jemné prádlo a důkladně vysušit.

bělení záclon

Ocet a bělení záclon

Ocet je mimo čištění také skvělým bělícím prostředkem, pomocí kterého můžete dosáhnout krásné bílé záclony.

Na tuto metodu budete potřebovat větší nádobu, do které nalijete několik lžic vinného nebo lihového octa (přibližně 5 až 10 lžic, v závislosti na hustotě záclon) a zalijete ho teplou vodou (max 30 ° C).

Následně do roztoku ponořte všechny vaše záclony a nechte roztok působit několik hodin. Vliv octa způsobí, že vaše záclony znovu získají svůj čistý a bílý vzhled (po takovém octovém koupeli se však doporučuje záclony normálně vyprat).

Citron na bělení záclony

Bělení záclon lze dosáhnout i za pomoci obyčejné citronové šťávy a sody. Tato metoda je však vhodná jako před příprava na praní. Každopádně je to jeden z možných způsobů, pomocí kterého můžete vybělit záclony.

Na tuto metodu si připravte větší nádobu (můžete to být i čisté kbelík/kýbl), do kterého odšťavníte 2 – 3 citrony a přidáte několik lžic sody.

Ingredience následně zalijte teplou vodou (dejte si však pozor na to, aby teplota vody neměla teplotu vyšší než 30 °C). Následně do nádoby s vodou ponořte záclony a nechte roztok působit alespoň 1 hodinu.

Vliv roztoku by vám měl pomoci rozpustit nečistoty na záclonách a výsledkem by měly být relativně čisté a bílé záclony.

Bělení záclon mýdlem

Někdy může postačit na bělení záclon i obyčejné kostkové mýdlo, které máte běžně v domácnosti. Přestože nejde o nejúčinnější metodu, často ty nejjednodušší řešení mohou fungovat.

Na bělení vám postačí teplá voda (max 30 ° C), do které mýdlo vhodíte a necháte ho rozpustit (v takovém případě se doporučuje rozpustit mýdlo ve větší nádobě nebo přímo ve vaně, také je vhodné abyste mýdlo nastrúhali – jednodušší a rychleji se díky tomu rozpustí ve vodě).

Po rozpuštění mýdla ve vodě ponořte záclony do roztoku a nechte je v něm 12 až 24 hodin. Výsledek vás může opravdu překvapit (nezapomeňte po koupeli záclony opláchnout v čisté vodě, případně vyprat).

vybělení záclony

Peroxid vodíku na bělení

Bělení záclon pomocí peroxidu vodíku se využívá jako metoda v rámci praní záclon. Před praním jednoduše nalijte do pračku jednu lahvičku peroxidu vodíku, kterou míváte běžně ve své domácí lékárničce.

Nastavte praní na nízké otáčky a teplotu a spusťte program. Výsledkem by měly být dokonale čisté a hlavně bílé záclony.

Vybělení záclony lihem a terpentýnem

Jedním z extrémnějších způsobů, pomocí kterého můžete velmi účinně vybělit záclony je kombinace terpentýnu a lihu.

Před zahájením této metody nezapomeňte na gumové rukavice, protože jde o tak trochu nebezpečný postup.

Ve větší nádobě si smíchejte 1 – 2 lžíce čistého lihu spolu s 1 lžící terpentýnu, obě složky zalijte teplou vodou a dobře promíchejte.

záclony a jejich bělení

Následně (s gumovými rukavicemi) vložte záclony do nádoby a nechte roztok na působit na záclony cca 5 – 10 minut.

Nakonec se doporučuje záclony ručně v roztoku „vyprat“ a hned po tom vhodit do pračky na skutečné praní.

Výsledek by se měl díky tomuto tradičnímu postupu zaručeně dostavit (tuto metodu však za žádných okolností nepoužívejte u barevných záclon).

Pár tipů jak na péči o záclony

  • Během bělení či praní se nedoporučuje používat vodu s teplotou, která je vyšší než 30 °C. V minulosti byly záclony většinou vyrobeny z bavlny, jejíž vysoké teploty až tak nepřekážely, avšak jelikož jsou v současné době vyrobené záclony ze syntetických látek, vysoké teploty jim nemusí prospívat (resp. Jejich mohou poškodit).
  • Jednou z tradičnějších metod bělení bylo tzv. „Modrání prádla“, kdy se záclony jednoduše ponořily do vany s vodou a zalily jednou lahvičkou inkoustu. Následně se nechali takové záclony vymočit v inkoustovém roztoku na 1 jednu noc a jednoduše se vyprali. Pokud jste fanynkou experimentů, můžete vyzkoušet i takovou metodu.
  • Pokud chcete, aby vám efekt bělení záclon vydržel co nejdéle, nepoužívejte při praní žádnou formu aviváže, nakolik záclonám neprospívá. Namísto toho můžete vyzkoušet obyčejný tekutý škrob, který udrží vaše záclony krásné bílé.

Bělení záclon je docela věda a ne vždy jde o jednoduchý proces. Každý má své osvědčené metody a postupy, pomocí kterých si umí vybělit záclony do sněhové barvy.

Jaké máte zkušenosti vy? Používáte na bělení záclon nějaké vlastní osvědčené domácí triky? Napište nám svůj názor a zkušenosti v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button