Jak vyčistit

Jak vyčistit olej?

návod a postup jak vyčistit olejExistuje mnoho způsobů jak vyčistit olej. Vždy tyto způsoby závisí na typu rozlitého oleje, materiálu na kterém se olej nachází a od velikosti skvrny. V tomto článku vám nabízíme nejjednodušší ověřené způsoby jak vyčistit olejové skvrny z materiálů na kterých se nacházejí nejčastěji. Poradíme vám jak vyčistit kuchyňský olej v kuchyni, z oblečení a látky. Pak si popíšeme přesné postupy pro vyčištění motorového oleje z oblečení, koberce, koberečků, betonu a ze zámkové dlažby.

Jak vyčistit rozlitý olej v kuchyni?

Před tím než začnete s čištěním vás chceme varovat. Nepouštějte se do čištění ihned po rozlití oleje pokud byl horký. Počkejte pár minut dokud jste si úplně jistý že olej vychladl, a předejdete tak vážným popáleninám.

Také vždy dejte vědět rodině nebo kolegom, kteří jsou nablízku, že jste rozlili olej, aby se na něm náhodou neuklouzli.

Nejlepší způsob na čištění olejové skvrny je nejdříve absorbovat co nejvíce oleje předtím než se pustíte do mytí podlahy, jinak byste olej pouze rozdrcenou na další místa. Olej se dá nejjednodušeji absorbovat pomocí papírových utěrek, které můžete vyhodit do koše.

V případě, že je skvrna velká, doporučujeme ji zasypat něčím co olej absorbuje, například sodou, solí nebo kukuřičným škrobem.

Nechte materiál chvilku pracovat aby do sebe vsákl co nejvíce oleje. Pak to všechno jednoduše zameťte na smeták a vyhoďte do koše. Pokud na místě stále zůstala trocha oleje, použijte papírové kapesníky.

Po těchto krocích už jen stačí umýt podlahu mýdlovou vodou nebo jakýmkoli přípravkem proti mastnotě.

Jak vyčistit olej z oblečení a látky?

V první řadě byste měli co nejrychleji odstranit přebytečný olej buď kapesníkem, nebo dokonce lžičkou při větších skvrnách.

Potom na skvrnu nalijte přípravek na nádobí a nechte působit asi 5 minut. V případě horších skvrn, které se takto odstranili můžete skvrnu vyčistit starým zubním kartáčkem.

Po tomto procesu dejte oblečení do pračky. Pokud náhodou skvrna nezmizela zkuste proces zopakovat nebo použijte jiný přípravek proti mastnotě, například šampon nebo mýdlo.

Jak vyčistit motorový olej z oblečení?

Tento proces je o něco složitější a s menší pravděpodobností na úspěch jako čištění kuchyňského oleje. Prvním krokem je také odstranění nadbytečného oleje, nejlépe lžičkou.

Poté pouze zlehka odstraňte co se dá papírovým kapesníkem. Nikdy na látku netlačte, protože to olej pouze zatlačí hlouběji do látky.

návod jak vyčistit motorový olej

Následujícím krokem je přidání kukuřičného škrobu nebo dětského pudru na skvrnu. Jinými alternativami jsou například sůl nebo mouka.

Nechte působit přibližně 10 minut. Tyto prášky nám zaručí odstranění většiny oleje z oblečení. Po 10 minutách odstraňte prášek pomocí papírového kapesníku nebo kartáčku.

Dále na olejovou skvrnu přidejte přípravek na nádobí s pár kapkami vody, a rozetřete ho prstem nebo kartáčkem. Při odstraňování prášku a čištění přípravkem na nádobí si dejte pozor abyste moc nezasahovali na čisté místa oblečení.

Pokud si nejste jisti že skvrna zmizela, vysušte oblečení klasickým způsobem, ne pomocí sušičky, protože ta by olejovou skvrnu natrvalo zachovala v oblečení.

Vyčištění motorového oleje z koberce a koberečků v autě

Tento postup je podobný jako při čištění oblečení. Zbavte se přebytečného oleje lžičkou, potom přidejte přípravek na nádobí. V tomto kroku není jisté zda byste měli použít prášek, to závisí na typu koberce, abyste pak prášek byli schopen odstranit.

Dále použijte přípravek na nádobí nebo jiný, neagresivní přípravek proti mastnotě. Nechte ho působit na skvrně asi 5 minut a odstraňte jej pomocí kapesníků.

V případě že skvrna nezmizela třeba použít o něco složitější metodu. Použijte znovu přípravek proti mastnotě a položte na ni pár kapesníků. Pak to celé zatižte například něčím těžkým, například knihami nebo kouskem nábytku.

Nechte přípravek působit na skvrnu několik hodin. Pokud se skvrna nachází na místě kde často lidé procházejí, upozorněte je na to aby o závaží nezakopli. Po odstranění závaží dejte přípravek proti mastnotě pryč pomocí mokré hadříku nebo papírových kapesníků.

V případě, že skvrna na koberci stále zůstala velmi viditelná, měli byste zvážit profesionální čištění koberců.

Jak vyčistit motorový olej z betonu a zámkové dlažby

V první řadě nemůžete začít čištěním vodou, protože to vůbec nepomůže, pouze to situaci zhorší. Olej se tak dostane mnohem hlouběji do materiálu a bude těžší jej vyčistit.

Nejvíce samozřejmým způsobem je použití čističe na beton. Je to nejjistější a nejjednodušší způsob vyčištění olejových skvrn na betonu nebo dlažbě.

Jsou zde ale možnosti při kterých nemusíte jít do obchodu, a můžete jednoduše použít věci které se dají najít doma. Znovu, nejdříve použijte nějaký typ suchého prášku na absorbování oleje.

Velmi dobrým materiálem jsou například jemné piliny ze dřeva nebo podestýlka pro kočky. Co se týče betonu, můžete také zkusit experimentovat s jinými materiály které absorbují olej.

čištění oleje z betonu

Nechte materiál na skvrně přibližně jeden den. Poté můžete bezpečně zamést materiál s nasáklým olejem na smeták aniž byste ho roznesly na čisté místa.

Abyste se zbavili olejové skvrny, máte zde opět pár možností. Můžete zkusit například WD-40, Coca colu, nebo přípravek na nádobí.

Tento poslední krok slouží k tomu, aby se vám dokonale podařilo odstranit olej ze zámkové dlažby nebo betonu a můžete ho provést vícekrát, případně spolu s čištěním metličkou nebo kartáčkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button