Jak si správně čistit zuby?
Mytí zubů je pravidelným rituálem prakticky u každého člověka, který už má vytvořeny určité hygienické návyky. Co by však mohlo některé lidi překvapit je to, že si lze nemyjí své zuby až tak dobře a správně jak by měly. A co vy? Víte jak si máte správně čistit zuby? V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili jednoduchý návod na čištění zubů spolu s pár tipy, které vám mohou při jejich mytí pomoci.
Jak si čistit zuby
Přestože si prakticky každý člověk postupně vytvořil určitý návyk a postup, pomocí kterého si myje své zuby, nikdy není na škodu si znovu přečíst dobrý návod na čištění zubů.
V každém případě se velmi doporučuje pravidelně kontaktovat svého zubního lékaře, který vám v případě potřeby dokáže pomoci, poradit a doporučit nové tipy a rady na korektní mytí zubů.
Začněte s čištěním dolních zubů
S mytím zubů začněte na vnější části spodní řady zubů na pravé straně. Nastavte si úhel kartáčku tak, aby část kartáčku se dotýkala zubů a část dásně a byla nakloněna v 45 stupňovém úhlu směrem k dásním.
Následně začněte pomocí jemných a krouživých pohybů s mytím zubů. Každou část Několikrát přejděte zubním kartáčkem a postupujte dál a dál až se dostanete na opačnou stranu.
Snažte se soustředit na každý zub zvlášť a každému místu věnujte alespoň 10 – 15 pohybů.
Následně přejděte k vnitřní straně spodní části zubů. Stejně můžete začít z pravé strany. Tak jako předtím se snažte udržet správnou polohu kartáčku a postupně pomocí krouživých pohybů pokračujte od jednoho zubu k dalšímu, dokud se nedostanete na druhou stranu.
V případě posledních židlí na obou stranách spodní části zubů si nastavte zubní kartáček do co najvertikálnejšej polohy tak, abyste byli schopni pokrýt dokonale zadní část židlí a pomocí jemných krouživých pohybů vyčistili i tuto část.
Stejně držte kartáček ve vertikální poloze i na vnitřní straně předních zubů, protože jen tak dosáhnete dokonalé vyčištění tohoto místa.
Mytí horních zubů
Čištění horních zubů je v podstatě stejné, jako čištěné těch spodních. Začněte na úplném konci zubního radu. Nastavte si kartáček na vnější stranu zubů tak, aby část kartáčku se dotýkala zubů a část dásně a zároveň byla kartáček nakloněna v 45 stupňovém úhlu směrem k dásním. Následně začněte s mytím zubů pomocí jemných krouživých pohybů.
Postupujte od jednoho místa k dalšímu, od jednoho zubu k druhému, dokud neprojdete celou řadu. Následně přejděte k vnitřní straně horní části zubů. Tak jako předtím začněte z pravé strany a krouživými pohyby postupujte od jednoho zubu k druhému.
V případě čištění zadní strany posledních zubů postupujte stejně jako předtím – nastavte si kartáček do co najvertikálnejšej polohy a pomocí krouživých pohybů vyčistěte i tato místa.
Stejně to platí i pro přední řezáky, snažte se o to, aby kartáček pokryla část zubů ale i část dásní.
Čištění žvýkacích ploch
Při čištění těchto ploch zubů postupujte stejně jako dříve z pravé strany (jako u horních tak i při dolních zubů) a pomocí pravidelných pohybů dopředu a dozadu postupujte od jednoho zubu k dalšímu.
Přečtěte si také články a návody:
Pár tipů na mytí zubů
- Po důkladném vyčištění vašich zubů můžete použít tzv. mezizubní kartáček, kterou postupně budete jemně zasouvat a vysouvat mezi zuby (nevyžaduje se při ní žádný jiný pohyb).
- Po čištění pomocí mezizubního kartáčku přichází na řadu zubní nit, díky které se dostanete na přístupná místa mezi zuby (zejména mezi řezáky).
- Poslední pomůckou je tzv. zahnutá single kartáček, která vám pomůže se dostat na zadní stranu posledních židlí a pomocí které vyčistíte jakékoliv znečištěná místa na těchto zubech.
- To jak dlouho byste si měli mýt své zuby závisí hlavně na kvalitě jak si je myjete. Standardně by vám však mytí zubů mělo vzít alespoň 3 – 5 minut.
- Frekvence čištění zubů je u lidí různá, nejčastěji se však doporučuje si mýt zuby alespoň každé ráno a večer. Ideální po každém jídle (avšak je velmi důležité abyste s mytím počkali alespoň půl hodinu po konzumaci).
Každý člověk má už své metody, postupy a zvyky, podle kterých si zvykne čistit zuby. Přestože můžete mít vytvořen perfektní návyk na mytí zubů, určitě vám pár výše zmíněných rad a tipů nezaškodí.
V každém případě nikdy nepreskočte svou povinnou prohlídku u zubního lékaře a vždy se řiďte jeho doporučeními a pokyny.
Jak si zvyknete mýt zuby vy? Máte mytí zubů zařazeny do svých každodenních rituálů? Napište nám o svých názorech a zkušenostech v komentářích pod článkem!