Jak vyčistit špinavou stěnu?
Čištění stěn se může poštěstit z času na čas kdekomu. Ať už máte doma malé děti, které vám pokreslili stěnu, nebo se vám stala nehoda při vaření a zůstal vám mastný flek na zdi, či zkrátka se stěna opotřebovala kvůli dotykum, netřeba zoufat. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili hned několik metod, postupů a tipů, které vám mohou pomoci vyčistit špinavou stěnu. Jak tedy na čištění stěn od fleků a skvrn?
Čištění stěny vodou
Jedním z nejjednodušších řešení, jak se můžete zbavit špíny, prachu či větších nečistot na stěnách je kbelík s mýdlovou vodou a jemná houbička. U většiny bílých stěn by mýdlová voda neměla nijak barvu poškodit.
Než se pustíte do mytí odstraňte ze stěny pomocí prachovky (případně pomocí vysavače či jemné kartáče) všechen viditelný prach nakolik voda by ho mohla jen více usadit na stěnu.
Následně si smíchejte v kbelíku trochu mýdla s vodou, promíchejte a ponořte do něj čistý hadřík. Pokud máte strach z toho, jak stěna na vodu zareaguje, přetřete pomocí navlhčeného hadříku jen malý kousek stěny na místě, kde to nebude vidět, nechte místo vyschnout a zkontrolujte výsledek. Pokud se zdá být vše v pořádku, můžete se pustit do mytí stěny.
Pomocí jemných pohybů přetírejte nečistotu na stěně, netlačte však na ni příliš. Mýdlová voda by vám měla pomoci při nečistotách od otisků rukou a prstů, mastnotě či jiné podobné nečistotě.
Mytí stěn sodou
Velmi účinným způsobem, jak můžete vyčistit špinavou stěnu, je kombinace jedlé sody a čisté vody. Tato metoda je vhodná zejména při stěnách, které jsou pomalované pastelkami, fixy či pery.
Vytvořte si v malé nádobě pomocí sody a vody jemnou kašičku, kterou nanesete na čistou jemnou utěrku (případně houbičku) a pomocí ní přetřete skvrny na stěně.
Pokud se vám podařilo skvrny na stěně vyčistit, nechte ji proschnout a druhý den pomocí jemného kartáče přetřete jen velmi jemně přebytečné bílé usazeniny, které mohly po roztoku vzniknout. Výsledkem by měla být pěkná bílá stěna.
Křída na stěny
Křída jako taková může být velmi účinným čisticím prostředkem na bílé stěny, které mají fleky či skvrny. Jednoduše přetírejte pomocí bílé křídy fleky, dokud nezmizí.
Výsledek vás může velmi mile překvapit.
Guma proti špinavým stěnám
Guma je klasický způsob, pomocí kterého se dá odstranit velmi mnoho druhů skvrn na stěnách. Mluvíme o obyčejné kancelářské gumě na papír – takové jakou máte na stole, nebo jakou má dítě ve svém školním penálu.
Pokud máte gumu po ruce můžete se pustit do čištění stěn a to – gumováním! Pomocí gumy začněte přetírat nečistotu a fleky na stěnách, postupujte však jemně a netlačte s gumou příliš na stěnu. Přílišný tlak gumy by mohl způsobit na stěně jen další flek.
Čištění stěny chlebem
Napadlo by vás někdy, že chléb se dá použít i na čištění stěny? Obyčejný chléb, který nakupujete v obchodě vám může poměrně efektivně posloužit jako čistící prostředek.
Jednoduše si odkrojte krajíc chleba, vyjměte vnitřně těsto a vyformujte si pevnou kulku. Pomocí této chlebové kulky začněte přetírat fleky na stěně.
Chléb v tomto případě funguje tak trochu jako guma, ovšem v případě mastných skvrn je spíše absorbuje do sebe.
Přetírejte stěnu jemně dokud flek kompletně nevyčistíte (v určitých případech se vám může chléb trochu trousit, takže si nezapomeňte připravit metličku a lopatku, případně vysavač).
Zubní kartáček a pasta na čištění skvrn na stěně
Pokud se nebojíte zaexperimentovat, případně se vám nedaří odstranit skvrny na stěnách žádnou z výše uvedených metod, můžete vyzkoušet vyčistit špinavou stěnu pomocí zubního kartáčku (a pasty).
Zubní kartáček vám může pomoci v případě suchých skvrn jako jsou skvrny od bláta. Jednoduše začněte velmi jemným kartáčkem odstraňovat nečistotu na stěně dokud špínu neodstraníte – příliš s ní však netlačte, nechcete přecese špínou setřít i barvu.
V některých případech vám může společně se zubním kartáčkem pomoci i zubní pasta. Pokud jde o mastné skvrny, které nechtějí jít dolů, naneste si na kartáček trochu pasty a pomocí ní začněte čistit skvrnu na stěně.
Následně stěnu spolu s pastou přetřete jemnou a navlhčenou houbičkou a zkontrolujte výsledek. Pokud se výsledek nedostavil, postup opakujte.
Pár tipů jak na čištění stěny
Pokud se vám líbily metody čištění špinavých stěn, máme pro vás i pár tipů, které by vás mohly zajímat:
- V případě extrémně špinavých a ohmataných stěnách, kdy vám už čištění nepomůže ale zároveň se nevyplatí stěnu přemalovat, můžete vyzkoušet kombinaci modré skalice, vody a hladké mouky. Jednoduše si v nádobě smíchejte tyto tři složky tak, abyste si vytvořili jemnou hmotu podobné gumě. Pomocí ní vyčistíte zeď jako nic.
- V případě pastelek či jiných mastných barviček, které vaše dítě na stěnu nanesli můžete vyzkoušet čištění pomocí terpentýnu: naneste si na hadřík trochu terpentýnu a začněte s ní přetírat stěnu. Následně jej nechte chvíli na stěnu působit a nakonec ho už jen setřete čistou vlhkou utěrkou.
- V případě stěn, na kterých se usadila plíseň se doporučuje nejprve nastříkat přípravek proti plísni (který necháte alespoň 24 hodin působit) a následně se ji pokusit setřít navlhčenou houbou.
Čištění stěn od fleků a skvrn není žádná zábava. Vyžaduje si to přípravu a promyšlení jak budete postupovat.
V některých případech však nemusí pomoci žádný čisticí prostředek a nebudete mít jinou možnost než natřít nanovo stěnu. V každém případě vám snad výše uvedené metody a tipy pomohou s jejím čištěním.
Máte své vlastní tipy a triky, které používáte při mytí stěn? Napište nám své názory a zkušenosti v komentářích pod článkem!