Jak vyčistit

Jak vyčistit matrace?

V tomto článku najdete návod jak vyčistit matrace. Co se týče celkové čistoty postele, většina lidí si myslí že stačí vyprat a vyměnit ložní prádlo. Pravdou je, že bychom se měli postarat io matraci. Nový matrace se většinou kupuje na dlouhou dobu. Proto mnoho lidí kupuje kvalitní matrace, protože kvalitní matrace je investice do vašeho spánku, a tím pádem do vaší energie, pracovních výkonů, zdravého těla a dobré nálady. V tomto článku se dočtete, jak vyčištění matrace zvládnete jednoduchým a efektivním způsobem přímo a hned u vás doma.

postup jak vyčistit matrace

Předtím než začnete s čištěním matrací

Nejlepší je kromě matrace také svléknout peřiny a dát vyprat povlečení, abyste nakonec měli celou postel vyčištěnou. Povlečení vyperte na nejvyšší povolenou teplotu, která je uvedena na štítku. To vám zaručí že se z povlečení odstraní všechny bakterie i roztoče. Zatímco jsou povlečení v pračce, případně v čističce, můžete se pustit do čištění matrace.

Co se týče načasování čištění, je nejlepší začít okamžitě po zašpinění matrace, protože se matrace bude čistit jednodušší dokud nečistoty neproniknou dovnitř.

Základní způsob jak účinně vyčistit matrace

Nejdříve na čištění matrace použijte vysavač. Nejlepší je pokud máte speciální nástavec na čištění matrací. Pokud takový nástavec nemáte, tak stále můžete matraci vysát is trubicí.

Začněte tím, že vysajete kompletně celou vrchní plochu matrace spolu s boky. Spodní část vyčistíte až poté, když budete mít vrchní stranu a boky už vyčištěny.

Pak posypte celý matrace sodou. Soda bikarbóna je výborná v tom, že z matrace odstraní veškerý zápach a také odstraní bakterie. Nechte sodu působit na matraci asi 10 minut.

čištění matrace

Dalším krokem je zbavení se sody. Na to opět použijte vysavač, se kterým se snažte dostat všechen prášek z matrace. Potom matraci otočte a proces opakujte.

V případě že se na matraci nacházejí vážnější skvrny které nesejdou tímto jednoduchým postupem, zkuste si vybrat jeden z následujících kroků.

Jak z matrace odstranit moč?

Nejdříve rozmixujte 3 lžičky pracího pračku s jednou lžičkou vody, abyste vytvořili „suchou pěnu“. Potom tuto pěnu zlehka naneste na skvrnu. Po přibližně půl hodině polévkovou lžící pěnu odstraňte.

Namočte hadřík do peroxidu vodíku a celou skvrnu otřete, abyste odstranili zbytky směsi. V případě, že tam stále něco zůstalo, použijte vysavač poté jako směs ztuhne.

Jak vyčistit matrace od zaschlé krve

Na vyčištění matrace od krve budete potřebovat více než jen jedlou sodu. Smíchejte dohromady 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku, jednu lžíci přípravku na nádobí a jednu lžíci soli.

Tuto směs naneste na matraci a nechte ji zaschnout přibližně na 10 minut.

Potom tuto směs z matrace seškrábněte. Veškerý zbytek pak odmočte hadříkem namočeným do peroxidu vodíku.

Jak vyčistit matrace od zvratků

postup jak jednoduše vyčistit matrace

Nejdříve zvratky odstraňte papírovými kapesníčky nebo starými, nepotřebnými hadry, které pak vyhodíte v plastové tašce do koše.

Dejte si záležet abyste odstranili úplně všechno, pokud to je možné. Vyperte komplet cele ložní prádlo, protože se zápach mohl dostat i do částí, na kterých se skvrna nenachází.

Kromě zápachu se z ložního prádla také odstraní bakterie, zejména v případě nemoci.

Rozmíchejte ve vodě přípravek na nádobí a zlehka špinavé místo omyjte. V dalším kroku smíchejte vodu s octem v poměru jedna (voda) ke třem (ocet). Znovu matrace zlehka umyjte tímto roztokem, který matraci dezinfikuje a zbaví zápachu.

Tento proces můžete opakovat dokud nečistota nezmizí. Pokud si chceme být úplně jistý dezinfekcí, můžeme dodatečně nalít líh do rozprašovače a zlehka ho nanést na matraci.

Když je matrac vyčištěn, dejte ho pořádně vyvětrat a vysušit, případně si můžete pomoci fénem. Také můžete na závěr matraci dodatečně zlehka posypat sodou.

Přečtěte si také články:

Poslední krok a příprava do budoucna

Teď už jen stačí matrac obléci do čistého, opratěho ložního prádla. V případě že si chcete v budoucnu usnadnit práci, měli byste zvážit koupení nepropustné podložky na matrac, která se dají snadno vyprat a nemusíte matraci čistit složitým způsobem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button