Jak vyčistit

Jak vyčistit termosku?

Čištění termosky je nezbytnou záležitost po každém nápoji (nebo i jídle), kteří jste v ní nosili. Teplý čaj, káva, sirup či minerálka, to vše dokáže s postupem času vaši termosku znečistit a v některých případech i znehodnotit. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili par osvědčených metod, pomocí kterých můžete vyčistit termosku rychle a efektivně. Jak a čím vším se dá vyčistit taková termoska?

návod jak vyčistit termosku

Jak a čím vyčistit termosku

Termoska se dá vyčistit opravdu mnoha způsoby. Od běžných chemických čističi jako jsou např. saponáty, přes přírodní čistící prostředky jako jsou například ocet či soda, až po ty méně tradiční jako jsou vaječné skořápky.

Každý z těchto čisticích prostředků má své výhody i nevýhody, případně je možné jej zkombinovat i s jinými čističi. Čím vším si tedy můžete vyčistit termosku?

Čištění termosky jarem

Snad nejstandardnějším a zároveň nejjednodušším způsobem, jakým můžete vyčistit termosku, je kombinace horké vody a jara.

Jednoduše nakapejte do termosky trochu jara, zalijte ji horkou vodou (případně můžete použít pouze teplou vodu), termosku uzavřete a dobře s ní protřepejte.

Následně chvíli termosku odložte, aby mohla jaře na špínu působit a po minutě / dvou jarovou vodu vylijte.

Po vylití vody si můžete nakapat na houbičku trochu jara a přejít ní vnitřní stranu termosky, abyste odstranili usazeniny na hrdle. Kromě toho můžete použít také kartáč s dlouhou rukojetí v případě, že si čištění vyžaduje odstranit silnější usazeniny v termosce.

Na závěr už jen stačí termosku důkladně propláchnout čistou vodou (nejlépe několik krát), obrátit termosku naopak tak, aby z ní vykvapkala přebytečná voda a nechat ji na mřížce důkladně vysušit.

Vyčištění termosky octem s rýží

Ocet v kombinaci s rýží jsou velmi účinným čistícím prostředkem pro termosku zejména v případě, pokud se vám v termosce usadila mastnota, vodní kámen či usazeniny z kávy nebo jiných potravin.

K čištění budete potřebovat obyčejný kuchyňský ocet spolu se suchou rýží. Ocet nalijte cca do ¼ termosky, přisypte k němu 2 – 3 lžíce rýže a zbytek místa v termosce zalijte horkou vodou.

Následně termosku dobře uzavřete a začněte s ní cca 3 – 5 minut protřepávat tak, abyste uvolnili všechny usazeniny a špínu. Po protřepání vylijte ocet s rýží ven z termosky a termosku důkladně propláchněte čistou vodou.

Pokud se obáváte zápachu z termosky, můžete po vylití octa ještě umýt termosku obyčejnou jarem, případně do ní nasypat jedlou sodu, která odstraní zápach a kterou nakonec stejně vylijete a termosku ještě jednou důkladně propláchnětě. Nezapomeňte termosku nechat dobře vysušit.

mytí termosky

Čištění termosky jedlou sodou

Soda bikarbóna je do určité míry také dobrým čisticím prostředkem, který umí velmi efektivně odstraňovat usazeniny a vodní kámen v termosce. Pro silnější účinek můžete použít také pár kapek jara. Do termosky jednoduše nasypte několik lžic sody, kterou následně zalijete horkou (případně teplou vodou).

Stejně jako při předchozích metodách termosku uzavřete, dostatečné protřepání a necháte sodu na pár hodin působit. Pokud by se v termosce nacházely velmi silné usazeniny, které se jen tak neuvolní, použijte na ně kartáč s dlouhou rukojetí, pomocí které uvolníte veškerou špínu v termosce.

Nakonec celý obsah termosky vylijte a důkladně termosku propláchněte pod proudem čisté vody. Termosku nechte dobře okapat a proschnout.

Čištění nerezové termosky kypřícím práškem

Věřte tomu nebo ne, kypřící prášek může být také poměrně dobrým čističem termosky, zejména v případě, pokud se vám v ní usadily zbytky čaje nebo kávy.

Jednoduše nasypte do termosky 2 – 4 sáčky kypřícího prášku do pečiva a zalijte termosku vroucí vodou (zpočátku přidejte jen trochu vody, protože vám může kypřící prášek vypěnit a tím pádem unikat z termosky).

Po vypěnění prášku dolijte do termosky zbytek vody, termosku uzavřete a důkladně s ní protřepejte. Nechte prášek do pečiva působit na termosku alespoň 2 -3 hodiny, potom termoskou znovu zatřepejte, obsah vylijte a důkladně termosku opláchněte.

Pro silnější účinek můžete ke kypřícího prášku přisypat pár lžic sody spolu s citronovou šťávou.

čištění termosky

Vyčištění termosky pomocí skořápek

Pokud máte vnitřek termosky mastné od oleje, můžete vyzkoušet vaječné skořápky jako čistič termosky. Rozdrťte si 1 – 2 skořápky z vajec na menší kousky a spolu s pár kapkami jara jejich nasypte do termosky.

Termosku následně zalijte horkou vodou, uzavřete ji a pár minut ji protřepávejte. Nakonec obsah vylijte a velmi důkladně termosku propláchněte čistou vodou. Nezapomeňte termosku nechat vysušit.

Tablety jako čistič termosky

Antacidové nebo dentální tablety mohou fungovat i jako účinný čistič na termosku. Tablety fungují nejlépe při odstraňování usazenin nebo minerálů v termosce.

Postup je extrémně jednoduchý:

  • nalijte do termosky vodu a vhoďte do ní tabletu
  • nechte tabletu vyšumět, pak vodu vylijte a dobře ji propláchněte

Přečtěte si také články a návody jak vyčistit:

návod na čištění termosky a proč

Pár tipů na závěr

  • Termosku byste měli mýt po každém použití, v opačném případě se vám v ní může usadit velmi nepříjemný zápach.
  • Po umytí termosky nezapomeňte termosku vždy nechat dobře vyvětrat a vysušit. Po vysušení ji vždy pěkně poskládejte a odložte.
  • Při nepravidelném čištění termosky hrozí riziko vytvoření plísně, které vám kromě zruinování chuti nápoje může negativně ovlivnit vaše zdraví.
  • Před každým použitím si termosku zkontrolujte, zda není poškozená, rozbitá a pod.

Čištění termosky se může zdát jako triviální záležitost, avšak při nesprávném způsobu čištění se v ní mohou s postupem času usadit různý nepříjemný vetřelci či špína. I když si pravděpodobně dáváte pozor, nikdy není na škodu si svou termosku zkontrolovat.

Jak běžně čistíte termosku vy? Máte svůj speciální postup jakým si zvyknete vyčistit termosku? Napište nám o něm v komentářích dole pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button