Jak vzniklo pyžamo?
Historie pyžama mě překvapivě zajímavé počátky a samotné pyžamo jako kus oděvu si ušlo dlouhou cestu, než se dostalo do podoby jak ho známe dnes. Od objevení Evropany, přes vliv módních návrhářů až po způsob a období nošení, to vše ovlivnilo pyžamo a jeho styl či dokonce smysl. V následujících řádcích se podíváme na vznik pyžama, jeho historii, odkud pochází, ale i čím si vším prošlo.
Vznik pyžama a jeho historie
Slovo pyžamo pochází z hindského jazyka „pae jáma“ což v překladu znamená oděv na nohy a jeho používání se začíná datovat již od Osmanské říše.
Pyžamo bylo později přijato Evropany, kteří si ho přinesli domů jako kus exotického oděvu. Přestože nošení pyžama nebylo rozšířeno až do 20. století, bylo používáno již v 17. století jako symbol statusu a moudrosti.
Historie a vznik pyžama – 20. století
Pyžama byla představena západnímu světu přibližně v roce 1870, kdy britští kolonisté přijali pyžamo jako alternativu za tradiční noční košili a začali ho užívat i po svém návratu domů.
Koncem 19. století se termín pyžamo používal pro dvoudílný oděv, tedy pyžamové kalhoty a pyžamový vrch, který měl styl kabátu.
V roce 1902 bylo pánské pyžamo široce dostupné zarovno s nočními košilemi a vyrábělo se z materiálů jako byl flanel a přestalo být považováno za kus exotického oděvu nakolik už šlo o moderní kus oblečení na aktivní životní styl.
Pyžamo začalo nabírat na popularitě během 20 let 20. století mezi ženami i mezi muži.
Pánské pyžamo bylo většinou vyrobeno z bavlny, hedvábí či flanelu a ženské bylo zase vyráběno většinou z jasného potištěného hedvábí a bylo zdobeno stuhami a krajkami.
První modely měly zvednutý nebo klasický pas s rozšířenými kalhotami, které se nejvíce rozšiřovaly v oblasti kotníku, aby měly styl „tureckých kalhot“ zatímco pozdější modely měly rovné kalhoty a snížený pás jako styl siluety, který byl populární ve 20 letech 20 století.
Historický vývoj pyžama ve 20. století
Do 40. let 20. století nosily ženy na sobě pyžamo s krátkými rukávy, které se později pozměnilo na „baby doll“ pyžamo. Tento druh pyžama se skládal z vrcholu bez rukávů, z límečku a nafouknutých kalhotek. V polovině 60. let bylo toto pyžamo standardním oblečením na noc pro miliony žen a dívek.
S popularitou unisex oblečení v 70. letech začala být pyžama inspirována pánským oblečením. Saténové pyžamo na míru bylo populární již ve 20. letech 20. století, avšak později už bylo používáno oběma pohlavími.
Unisex styl oblečení je aktuální v ženské módě dodnes, díky kterému se rozdělení mezi oblečením a spodním prádlem smíchalo a rozmazalo.
Pyžamo jako móda 20. století
Pyžamo začalo být bráno jako módní šaty na začátku 20 let 20. století, kdy designéři propagovali pyžamo jako alternativu k čajovým šatům.
Francouz Paul Poiret představil na trh pyžamový styl ve dne i na večer již v roce 1911 a jeho vliv sehrál u pyžamu velmi významnou roli.
Plážové pyžamo
Plážové pyžamo, které se zvyklo nosit u moře, bylo zpopularizováno Gabriellou „Coco“ Chanel na začátku 20. let minulého století.
První plážové pyžamo tehdy nosilo jen pár lidí, avšak do konce dekády se stalo toto pyžamo přijatelným oblečením pro průměrnou ženu.
Večerní pyžamo, které se mělo původně nosit jako nový typ kostýmu pro neformální večeři doma, se také rozšířilo během tohoto období.
Večerní pyžamo zůstalo populární i po dobu 30 let a znovu objevení tohoto stylu se vyskytlo v 60 letech v podobě „palazzo“ pyžama.
Palazzo pyžamo bolo predstavené rímskym dizajnérom Irenom Galitine v 60 rokoch ako elegantné a neformálne večerné šaty. Toto pyžamo výrazne ovplyvnilo módu od 60. až do 70. rokov 20. storočia.
Palazzo pyžamo mělo extrémně široké kalhoty a bylo často vyráběno z měkkého hedvábí a zdobeno korálky nebo třásněmi.
Během sedmdesátých let se společenské oděvy a večerní oděvy spolu sloučily, nakolik se stávaly stále jednoduššími a méně strukturovanými kusy oděvů.
Přečtěte si také články:
Současná moderní pyžama
Neformálnost oblečení bylo zpopularizováno Halstonem a na základě toho se stalo pyžamo moderním stylovým kusem oděvu, které si prošlo vlivem návrhářů jako byly Ralph Lauren či Giorgio Armani a ještě více rozmazalo hranici mezi denním oblečením a spodním prádlem. Tento trend se přenesl až do současnosti a pravděpodobně bude pokračovat i nadále.
Pyžamo už není v současné moderní době jen kusem oblečení na noc, stalo se také módním trendem do společnosti, na večírky nebo i do práce.
Pyžamo si od svého vzniku prošlo mnoha změnami a úpravami a je už jen otázkou času, kdy se posune pyžamo znovu dál a stane se něčím jiným.