DomácnostNávody

30 tipů jak ušetřit peníze

Začněte s úsporou peněz v každodenním životě a jednoduchými kroky!

Šetření peněz není zrovna vlastnost, kterou by disponoval každý. Lidé zvyknou propadnout marketingovým tahem a reklamám, které negativně ovlivňují jejich peněžní výdaje. Řekněme si to upřímně, ne každý má dobrou finanční gramotnost a určitě i vy máte pár špatných vlastností, které vás obírají o peníze. Proto jsme si pro vás připravili seznam 30 tipů, které vám pomohou ušetřit nemalý obnos peněz. Možná vás to může překvapit, ale ušetřit peníze je možné i na malých krocích, které každodenně provádíte. Pojďme tedy na to!

30 tipů jak ušetřit peníze

Jak si odkládat a ušetřit peníze:

Tipy, triky nápady a inspirace na to, jak můžete ušetřit.

1. Zapomeňte na splátky, leasingy a jiné dluhy

Základní krok jak začít šetřit je: nedělat si zbytečné dluhy. Každý by chtěl mít nový tablet, auto či televizi co nejdříve – nejlépe ihned.

Pokud si to ovšem nemůžete dovolit, prostě nenakupujte takové věci. Jakákoli forma splátek vás může v konečném důsledku vyjít dražší v porovnání se zaplacením celé částky. Kromě toho se zbytečně vystavujete finančnímu riziku.

Šetření peněz vyžaduje určitou dávku trpělivosti, proto na takové iracionální nákupy jednoduše zapomeňte.

2. Zbavte se kreditek

Kreditní karta je podobně jako splátky či leasing ztělesněným lichvářem. Přestože si rozumný člověk uvědomuje jejich nebezpečí, mnoho lidí jednoduše nakupuje pomocí kreditních karet běžné potraviny či dokonce drahé věci, které momentálně nepotřebuje.

To se vám může eventuelně vrátit v podobě velkých dluhů. Přestřihnutí kreditek je proto fundamentálním základem, jak ušetřit peníze.

Zrušte a zlikvidujte platební karty

3. Nakupujte potraviny ve slevě

Jděte do obchodu s potravinami jen tehdy, kdy opravdu potřebujete nakoupit jídlo na celý týden a vybírejte jen takové potraviny, které jsou právě ve slevě.

Nakupování zlevněných potravin vám může ušetřit stovky korun. Stejně tak si však dejte pozor na tzv. „slevovou horečku“, kdy lidé nakupují potraviny jen kvůli tomu, že jsou ve slevě (a ne kvůli tomu, že je potřebují).

Nakupujte proto s rozumem, na delší dobu a co nejúsporněji.

4. Využívejte věrnostní karty

Tesco Clubcard, Penny nákupní karta nebo Billa Bonus – to vše jsou věrnostní karty, které vám postupně snižují finanční výdaje za nákup potravin.

Přitom vás nic nestojí a kredity za nákup vám na nich budou stále stoupat. V kombinaci s nákupem potravin ve slevě jde prakticky o bonusové nákupy zdarma!

Určitě si proto zaregistrujte věrnostní karty z obchodů, do kterých zvyknete pravidelně chodit. Nejen na nich ušetříte ale prakticky, i jako kdyby něco vyděláte.

5. Snažte se platit v hotovosti

Placení kartou je velmi lákavé, zejména pokud spěcháte po celém nákupním centru a nemáte čas sečíst peníze na platbu.

Při tom však často lidé ztrácejí přehled o tom, kolik reálně utrácejí.

Platba kartou je v určitém smyslu psychologický trik, jak dát člověku pocit, že má u sebe dostatek peněz. A na konci měsíce se přeleknete kam všechny vaše peníze zmizely.

Vždy se raději snažte si vybrat konkrétní obnos hotovosti z bankomatu na celý týden. Díky tomu budete přesně vědět kolik jste utratili a kolik vám ještě zbývá.

šetření peněz

6. Vařte doma

Prakticky cokoli, co sníte mimo svého domova bude dražší, než kdybyste si to připravili sami. Bufety, jídelny, restaurace a hotely, to vše vám bere peníze z peněženky.

Přitom vaření v současnosti je opravdu jednoduché, rychlé a hlavně levné! Na internetu naleznete desítky skvělých receptů, které zvládne i úplný začátečník.

Pokud se dokážete naučit připravit si alespoň pár jídel v průběhu týdne, může vám to značně ušetřit peníze.

7. Noste si do práce svačinu

jak si ušetřit penízeNamísto seběhnutí na oběd či do jídelny vás určitě vyjde levněji si udělat velkou svačinu doma, kterou si klidně sníte v práci.

Udělejte si něco zdravého, chutného a nezapomeňte na vodu, pomůže vám to odolat nezdravým jídlům ve stáncích či ve fastfoodech.

Další výhodou kromě toho, že s vlastní svačinkou připravenou doma ušetříte peníze je i to, že budete přesně vědět co jíte a vyhnete se zbytečně nezdravým jídlům.

8. Začněte chodívat do práce pěšky nebo na kole

Určitě se to může zdát těžší než to ve skutečnosti je, ale nejet v autě vám může měsíčně ušetřit nesmírné množství peněz. Pokud to vaše situace dovoluje, zkuste začít chodit do práce po svých. Jednak ušetříte peníze a jednak dopřejete svému tělu zdravotní procházku.

Pokud musíte do práce dojíždět dál, než byste pěšky zvládli, začněte jezdit na kole! V tomto případě je jediná výmluva jen vaše pohodlí.

I kdybyste museli dojíždět do práce několik kilometrů, stačí si místo obyčejného kola zakoupit elektrické kolo, díky kterému stihnete přijet do práce včas, rychle a bude vás to stát jen jedno nabití baterky v kole!

Ještě stále si myslíte, že potřebujete auto?

9. Využívejte městskou hromadnou dopravu

Pokud opravdu nejste fanoušky aktivního cestování do práce, případně vám to váš zdravotní stav z nějakého důvodu nedovoluje, můžete využít cestování MHD.

Autobusy či dokonce vlaky vás vždy vyjedou levněji než benzín, údržba, pojistka, které do auta musíte investovat.

10. Vozte se v autě více

Pokud opravdu nemáte jinou možnost a musíte do práce cestovat autem, zkuste zvážit cestování se spolupracovníky nebo přáteli.

Takto se můžete společně vyskládat na benzín a vyjde vás cestování méně, než kdybyste se museli vyvážet sami.

11. Přestaňte kouřit

Kouření cigaret je jedna velká černá díra, která pohlcuje desítky ne-li stovky eur.

Můžete si spočítat vaši spotřebu cigaret i právě teď! Kolik zhruba za den vykouříte cigaret? Přibližně krabičku? Někdy víc?

Pokud stojí cigarety cca 80 – 100 korun (samozřejmě v závislosti na značce), tak pak vykouříte za měsíc minimálně 2 tisíce do vzduchu!

Nekouření by v tomto případě mohlo značně ušetřit vaše měsíční výdaje.

Pokud se však zrovna necítíte na to, abyste se zbavili své závislosti, vyzkoušejte jiné, levnější alternativy pro kuřáky: Začněte si balit cigarety sami (samotný tabák, papírky a dutinky vás vyjdou levněji než pravidelné nakupování cigaret) nebo začněte kouřit elektronické cigarety. Existuje nespočet možností, jak ušetřit na tabáku.

12. Vyhněte se alkoholu

Každý si rád dopřeje z času na čas pár deci vína, štamprlík či pár sklenic dobrého piva. Pokud se však nacházíte v nepříjemné finanční situaci, odepření si alkoholu je skvělý způsob, jak se z ní dostat.

Kromě toho – kolik reálně stojí drink v baru oproti drinku, který si dopřejete u vás doma?

Pokud se nechcete úplně zříci alkoholu, začněte si kupovat alkohol z obchodu (případně zvažte nákup alkoholu z velkoskladů – vyjde vás to ještě levněji) a kamarády si pozvěte k sobě.

13. Nekupujte vodu z obchodu

Zamyslete se nad tím. Pusťte si na to vodu z vodovodu, pokud vám to nedochází. Obyčejná voda z vodovodního kohoutku je téměř totéž, jako nějaká speciální láhev s pitnou vodou, kterou si zakoupíte v obchodě.

K čemu vám je balená voda, když si ji můžete doslova načepovat přímo u vás doma? Chcete-li skutečně šetřit na penězích, začněte s tím, že si nebudete dopřávat takový (zbytečný) luxus.

14. Sprchujte se úsporně!

Přiznejme si to, kdo nemá rád hodinové sprchy v horké vodě? Pokud však chcete opravdu ušetřit peníze, měli byste se tohoto zlozvyku zbavit a sprchovat se podstatně kratší dobu (jen tolik, kolik potřebujete na své umytí – tedy jen pár minut).

Kromě toho vám může ušetřit značné množství peněz, když se začnete sprchovat ve studené vodě. Pokud chcete ušetřit vodu tak kratší sprchování je tou správnou cestou.

Ačkoli to může být pro mnohé lidi šok, sprchování ve studené vodě není tak špatné, zlepší vám vaši imunitu a odolnost, zlepší vaši náladu a donutí vás se sprchovat co nejkratší dobu. A co je hlavní – ušetříte na vodě a na jejím vyhřívání!

15. Nepouštějte myčku nádobí poloprázdnou

Myčka nádobí vám může ušetřit ale i pěkně utrácet peníze. Při nerozumném pouštění myčky přicházíte o spoustu vody, kterou jste mohli využít jinak.

Pokud bydlíte ve vícečlenné rodině, u které se nádobí dokáží slušně nakupit, počkejte si než se myčka nádobí naplní a až potom ji pusťte. V opačném případě (resp. pokud jste jen 1 – 2 členové) vás může vyjít levnější ruční mytí nádobí.

Odsledujte si, kolik reálné nádobí používáte a zda se vám myčka skutečně vyplatí.

ušetření peněz

16. Perte ve studené vodě

Pokud musíte prát kvůli rodině ve velkém, měli byste zvážit snížení teploty vody během praní. Praní ve studené vodě (stačí snížit teplotu o 20°C) vám může ušetřit na energiích stejně nemalé peníze. Přečtěte si také článek jak vyčistit pračku.

17. Sušte své oblečení na balkoně

Sušení prádla v sušičce dokáže znatelně odebírat elektrickou energii. Přitom jediné co musíte udělat, abyste ušetřili, je jednoduše zavěsit vaše mokré prádlo na balkon, na šňůru či na vysoušeči.

Možná to potrvá o něco déle, ale za to stovek korun určitě ušetříte.

18. Volejte a surfujte levněji

Spousta lidí si ve skutečnosti neuvědomuje, kolik měsíčně provolá či kolik dat na internet utratí. V některých případech dokonce nevyužijí ani polovinu toho, co jim jejich paušál nabízí.

Z toho důvodu si určitě odsledujte své měsíční výdaje a pokud je to možné, změňte si svůj paušál na levnější variantu. Rovněž budete možná muset zvážit změnu operátora.

Kromě toho zkuste raději telefonovat přes Skype, Facebook či jiné služby. Cokoli vás vyjde levněji než telefonování z mobilu (či nedejbože přes pevnou linku).

19. Šetřete elektrickým proudem

Máte nějakou představu kolik reálně utrácíte proudu za měsíc? A jak moc se na něm ušetřit? V první řadě byste se měli zbavit zlozvyků jako je ponechávání zasvícené žárovky v pokoji, zapnuté spotřebiče a pod.

 Vypínejte světla, odpojujte zařízení ze zásuvek či dokonce kompletně vypněte pojistky v domě (možná je to trochu drastické řešení, ale bude to mít značnou účinnost na vaše energetické výdaje).

Samozřejmostí by měla být výměna všech žárovek za LED svícení.

20. Kupujte levnější oblečení

Kdo by neměl rád značkové oblečení a pravidelné nákupy v obchodních centrech prakticky každý měsíc?

Při šetření peněz však na to zapomeňte! Nekupujte si zbytečně drahé značkové oblečení, které stejně budete nosit jen chvíli. Pokud vám to situace dovoluje, nakupujte levné kusy oděvů přes internet, případně seběhněte do second-handu.

Budete překvapeni jaké zajímavé kousky oblečení tam naleznete.

21. Vařte si kávu doma

Zvyknete chodívat na kávu do kavárny, zda nedejbože patříte mezi barbary, zda pijí kávu z automatu?

Obě varianty vás měsíčně obírají o stovky korun! Pokud jste milovník kávy, dopřejte si ji raději v pohodlí domova. Káva z domu vás vyjde podstatně levněji a z dlouhodobého hlediska ušetříte nemalé peníze.

22. Cvičte doma, ne ve fitku

Samozřejmě – permanentka ve fitku, činky, stroje na cvičení, spousta lidí a fotka na instagram – to vše jsou zaručeně vážné důvody proč musíte chodívat do fitka však?

Pokud chcete ušetřit peníze a zároveň na sobě poctivě pracovat, nepotřebujete nutně chodit do fitka (pokud tedy nemáte nějaký speciální tréninkový program, případně nejste-li profesionální sportovec).

Vyměňte tyto drahé věcičky za appku v mobilu, pár nástrojů, které máte doma a vymyslete si svůj vlastní DIY program na cvičení přímo ve vašem pokoji.

V dnešní domě naleznete na internetu nespočet návodů, jak nahradit fitness centrum za cvičení v domě. A na tom se dají ušetřit slušné peníze.

23. Nevyhazujte zkažené věci – opravte je

Až příliš mnoho lidí zvykne zkažené věci jednoduše vyhodit a koupit si něco nového. Ať už mluvíme o mobilu, počítači, lampě či dokonce o hloupých hodinách na zdi, místo aby se je alespoň pokusili opravit je jednoduše zahodí. Přečtěte si také článek jak vyčistit počítač od prachu.

Pokud máte možnost si opravit i maličkosti namísto toho, abyste koupili něco nového, neváhejte. Existuje nespočet stránek, které se specializují na různé druhy oprav v domácnosti od smartphonů až po opravu plynového kotle. Stačí jednoduše otevřít google a hledat.

24. Nevyhazujte věci – předejte je!

Když už se bavíme o věcech, které lidé zvyknou vyhodit, zkuste nejprve zvážit možnost prodeje. Máte staré knihy, učebnice, slovníky, které nepotřebujete a zabírají vám prostor?

Hoďte je na bazoš! Pokazil se vám mobil či laptop, případně si chcete koupit nový (i když to není zrovna úsporný přístup, že)?

Prodejte je na bazaru, kde se takové věci běžně odkupují! Prodej starých či zkažených věcí je reálný trh, na kterém nejen ušetříte ale i něco vyděláte!

25. Kupujte z bazarů

návody jak jednoduše ušeřit peníze domaTak jak se staré či zkažené věci dají na bazaru prodat, tak se dají stejně (a hlavně levně nakoupit). Ať už jde o nový mobil, stolek ke posteli či dokonce nový gauč, to vše lze pořídit v bazarech za zlomek původní ceny. Přečtěte si také článek jak vyčistit gauč.

Pokud si dáte tu námahu a budete se snažit najít věci, které vám chybí za dobrou cenu, můžete najít na webových stránkách bazarů skutečně kvalitní a hlavně levné věci.

26. Nechoďte na dovolenou

Tento bod pravděpodobně není nutné příliš vysvětlovat. Potřebujete ušetřit peníze a chcete jet na dovolenou do zahraničí? Zkuste si to raději znovu zvážit a promyslet.

Na dovolenou nepotřebujete cestovat daleko z domova, klidně vám může postačit i túra v přírodě kolem vás či výlet do sousedního města. Nebo dovolená u nás doma v Česku.

Na druhé straně, pokud z nějakého neznámého důvodu skutečně potřebujete jet na dovolenou např. do Anglie a zároveň potřebujete i něco ušetřit, vyhledejte si co nejlevnější letenky, ubytování, případně si vyhledejte u cestovek last-minutky, které obvykle jsou za velmi nízkou cenu.

27. Vytápějte s rozumem

Kdo by neměl rád pěkně vyhřátý byt či dům během tuhé zimy? Co však dělat, když vás takové vytápění obírá o drahé peníze? V některých případech může postačit vytápět jen 1 – 2 pokoje, ve kterých trávíte nejvíce času.

Na takovém ekonomickém vytápění ušetříte tisice korun.

28. Začněte topit dřevem

Topení plynem (či nedejbože elektřinou) dokáže během chladnějších období docela slušně hltat peníze. Pokud máte možnost si zařídit v domě krb, případně máte k dispozici kamna na vytápění, zvažte, že přejdete na topení dřevem.

Vytápění domu pomocí dřeva vám může ušetřit nemalé peníze během zimy. Přestože se prvotní investice může zdát vysoká, z dlouhodobého hlediska na tom ušetříte.

29. Separujte železo

Věděli jste, že na sbírání železa se dá nejen ušetřit, ale prakticky i vydělávat? Pokud jste dosud neseparovali kovové odpadky, které máte doma, rozhodně s tím začněte hned!

Plechovky, kovové desky či dokonce i malé šrouby – to vše si odkládejte. Po čase (resp. když už nasbíráte pár desítek kg železa) s tím jednoduše jděte do sběrného dvora na železo, kde vám za to dají pěkné peníze (záleží samozřejmě na množství a typu kovu – obyčejný plech má mizivou hodnotu zatímco měď je poměrně drahá ).

Každopádně se vám pár stoviek korun navíc určitě sejde.

30. Zrušte si placené odběry

Jste fanoušci Spotify, Netflixu, Amazon Prime či Apple Music?

 Zvažte zrušení takových odběrů. Streamovací služby pro videa, hudbu a pod. jen vysávají z vaší peněženky peníze a pravidelně tak přicházíte o stovky korun měsíčně.

Opravdu si potřebujete pustit svůj oblíbený seriál namísto toho, abyste ho vyhledali na internetu zdarma? Nelze stáhnout hudba do mobilu? Potřebujete k tomu placený Spotify?

Zrušení takových odběrů je základním krokem pro získání finanční stability.

Ušetřit peníze lze, jen je třeba chtít

Jak jste si mohli všimnout, ušetřit peníze lze mnoha způsoby. Některé vyžadují drobnou úpravu vašeho životního stylu, jiné vyžadují, abyste se zbavili svých zlozvyků.

Každopádně šetření peněz je hlavně o zdravém selském rozumu a lidském přístupu. Postačí trochu kreativity a najednou si uvědomíte, kolik peněz jste svými malými úpravami ve vašem životě ušetřili.

Pokud se vám tyto tipy líbily, případně máte i své vlastní tipy a triky jak jste úspěšně ušetřili peníze, napište nám o nich v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button