Jak vyčistit počítač od prachu?
V tomto článku se dočtete, jak vyčistit počítač od prachu. Je mnoho důvodů proč byste měli čas od času vyčistit vnitřek počítači od prachu. Nejčastějšími důvody čištění počítači od prachu je zlepšení chlazení a prodloužení životnosti. Počítač bychom měli čistit minimálně jednou za tři až šest měsíců, vše závisí na tom kolik prachu se v pokoji běžně nasbírá, ale také na tom zda vlastníme domácí zvířátko.
Prevence proti prachu v počítači
Co se týče prevence proti znečištění, nelze zcela zabránit usazování prachu v počítači. Samozřejmě můžeme nakoupit prachové filtry, případně udržovat místnost co nejčistší. To nám ale čištění pomůže jen oddálit, protože prach se do počítači dostane tak či tak. Proto vám nabízíme tenhle návod, jak vyčistit počítač od prachu.
Bezpečnost při čištění počítače
V první řadě je třeba před čištěním samozřejmě počítač vypnout a odpojit ho ze zásuvky.
Pro extra bezpečnost a zdraví se také doporučuje nasadit si roušku na ústa, abychom nevdechovali nahromaděný prach uvnitř skříně počítači. Také se doporučuje nošení antistatického náramku, případně se každou chvilku dotknout skříně počítači, čímž se uzemněte.
V případě že je počítač znečištěný až moc, nebo je prach na křehkých místech které se obáváte vyčistit, spočítejte si případnou cenu poškození, a raději se obraťte na profesionály, kteří počítač vyčistí kompletně za vás.
Rozebrání počítače před čištěním
Při čištění musíte vždy myslet na jednu věc, a to že podstatou je umožnění chodu chladného vzduchu z místnosti dovnitř počítače, aby mohly být chlazené komponenty které se přehřívají.
Nejdříve tedy odstraňte kryt ze skříně, abyste se mohli dostat dovnitř počítače. Přesný postup závisí od skříně kterou doma máte, obecně však platí pravidlo že odstranění krytu by mělo zabrat jen pár šroubů a mělo by to být intuitivní.
Pokud si nevíte poradit, najděte si přesný návod podle typu skříně online a určitě to jednoduše zvládnete.
Čištění počítače od prachu
Pokud chceme vyčistit počítač od prachu, ideálně byste na to měli použít slabý tlak vzduchu. Nejlepším řešením je pořídit si stlačený vzduch ve spreji, případně se dá použít velmi slabý kompresor.
Tímto způsobem se pokuste odstranit prach z komponent, ale hlavně z ventilátorů a prachových filtrů. Platí zde ale pravidlo, že nástroj na foukání vzduchu netřeba přikládat moc blízko ke komponentám.
Co se týče ventilátorů, můžete je zcela vyčistit například alkoholovým hadříkem. Pokud by to nešlo snadno, můžete ventilátory odmontovat ze skříně a vyčistit je samostatně.
Tímto způsobem můžete také vyčistit zdroj napájení i s filtrem.
Čištění chlazení procesoru
Dále se přesuňte na chlazení procesoru, které vyčistíte stejně. Pokud by to nešlo jednoduše, také můžete chlazení odmontovat, vyčistit a dát správně zpět.
Zde je důležité abyste odstranili všechen prach a mastnotu, která se tam nalepila vlivem tepla. Tyto nečistoty můžeme jednoduše vyčistit hadříkem, který je namočený v 99 procentním isopropylalkoholu.
Poslední kroky čištění
Po čištění chlazení procesoru vizuálně zkontrolujte ostatní části počítači a případně prach odstraňte tlakem vzduchu.
Pokud máte všechny komponenty uvnitř počítači čisté, můžete se přesunout na porty. Odpojte všechny kabely, a tlakem vzduchu všechny přípojky důkladně vyčistěte.
Mohly by vás zajímat i návody jak vyčistit:
Staré a poškozené komponenty v počítači
Je dost možné, že objevíte komponenty které budou výrazně poškozeny. Někdy to mohou být například polámané ventilátory nebo velmi staré filtry.
Na to, aby váš počítač pracoval co nejlépe, chlazení musí být v dobrém stavu. Proto se doporučuje tyto poškozené komponenty vyměnit za nové.
Dejte si pozor, abyste koupili správné části, které přesně sedí do vaší sestavy. Pokud si nejste jisti, je nejlepší poradit se s profesionálem ve specializované prodejně.
Skládání počítače zpět po čištění od prachu
Nejdříve dejte vše uvnitř počítači zpět na své místo, včetně čistých filtrů a ventilátorů. Potom můžete zavřít skříň a pozapájať všechny kabely na své místo.
Zdrojový kabel v rámci bezpečnosti určitě zapojte jako poslední. Tímto jste proces čištění dokončili, a můžete počítat zapnout a otestovat zda funguje lépe než předtím.
Podařilo se vám vyčistit počítač od prachu? Případně jak často počítač čistíte. Podělte se o vaše zkušenosti a nápady v komentářích pod článkem.