Jak vyčistit konvici?
Z času na čas je nutné vyčistit konvici od vodního kamene, který se v konvici s postupem času pravidelně usazuje. Přestože jde o poměrně otravnou činnost, přece jen je nutné ji vyřešit. Čištění konvice se dá provést několika způsoby a my vám prozradíme pár jednoduchých, rychlých a poměrně účinných způsobů, jak můžete vaši konvici vyčistit.
Vodní kámen v konvici
V mnoha domácnostech je poměrně běžným zjevem vodní kámen, který se usazuje na všech površích, s nimiž přijde voda v domácnosti do styku. To platí i pro konvici, do které pravidelně naléváte vodu s vyšším obsahem vápníku (jde o běžný zjev prakticky v jakékoliv pitné vodě).
Problém nastává tehdy, když se v konvici usadí větší množství vodního kamene, protože se kvůli němu prodlužuje čas, který je nutný k ohřátí vody v konvici.
Kromě toho vodní kámen dokáže rychleji opotřebovat konvici a snížit tak její životnost (nemluvě o nepříjemném pocitu, kdy se může vodní kámen dostat z konvice přímo do vašeho nápoje.
Proto je vhodné občas konvici důkladně vyčistit a tím předejít všem výše zmíněným problémům. Jak tedy správně vyčistit konvici?
Jak vyčistit konvici od vodního kamene
Vodní kámen v konvici lze vyčistit více způsoby, od běžných tradičních způsobů (jako jsou čištění pomocí octa, kyseliny citrónové, sody či dokonce pomocí coca-coly), až po ty méně tradiční (jako jsou speciální chemické čističe proti vodnímu kameni).
Pokud jste zastáncem přírodních způsobů čištění, určitě si vyzkoušejte následující metody čištění konvice.
Čištění konvice octem
Ocet je snad nejběžnějším domácím čisticím prostředkem, který se při konvici obvykle používá. 8% kyselina octová dokáže velmi účinně a snadno odstranit většinu vodního kamene v konvici.
Postup je opravdu velmi jednoduchý: nalijte obyčejný ocet do poloviny konvice a zbytek zalijte vodou (jinými slovy v poměru 1:1).
Následně zapněte konvici a dostaňte roztok do bodu varu. Díky vysoké teplotě a octovému roztoku se po zahřátí vody začne vodní kámen v konvici postupně uvolňovat.
Obvykle se doporučuje nechat roztok odstát přibližně 2 – 3 hodiny, během kterých se vodní kámen uvolní. Po vychladnutí můžete v případě potřeby použít kartáč k odstranění připevněného vodního kamene, který ocet nedokázal rozpustit.
Nakonec už jen stačí roztok vylít a důkladně opláchnout konvici tak, abyste se zbavili zbytků octa.
Také se doporučuje, abyste místa, kam se ocet dostat nemohl, prošly ručně kartáčem, čímž se zbavíte vodního kamene úplně. Nevýhodou této čistící metody je jednak zápach (ocet příliš nevoní) a také menší riziko poškození spirály, která se v konvici nachází. Na základě toho můžete vyzkoušet také následující metodu.
Vyčištění konvice citrónem
Citron, resp. kyselina citrónová, je skvělou alternativou k octu, protože po sobě nezanechává tak intenzivní zápach a je o něco méně škodlivá k elektrotechnice (spirále) v konvici. Její hlavní nevýhodou je však to, že není ve srovnání s octem tak účinná.
V případě potřeby vám však kyselina citronová může při čištění konvice posloužit dobře.
V rámci postupu si rozpusťte 4 – 5 velkých lžic v menším množství vody, kterou nalijete do konvice a necháte citrónový roztok působit na vodní kámen cca 1 – 2 hodiny.
Následně zalijte roztok čistou vodou, zapněte konvici a nechte takovou vodu sevřít. Vodní kámen by měl tímto způsobem začít uvolňovat.
Po sevření vodu vylijte, přejděte pomocí kartáče vnitřek konvice, abyste odstranili zbytky vodního kamene a nakonec konvici důkladně propláchněte vodou. Jelikož kyselina citronová nemusí dosáhnout tak účinný efekt jako ocet, budete muset možná proces zopakovat ještě jednou – dvakrát.
Výhodou však je to, že po vyčištění nezůstane v kuchyni žádný nepříjemný zápach.
Čištění konvice sodou
Soda bikarbóna je třetím nejčastějším domácím čisticím prostředkem, který se dá použít i v rámci čištění konvice od vodního kamene. Přestože jde o nepříliš účinnou metodu, rozhodně vás může stát v porovnání s předchozími metodami nejméně námahy.
Jednoduše nasypte do konvice 1 – 3 lžičky sody, které zalijete vodou a v případě potřeby můžete (ale také nemusíte) vodu se sodou povařit.
Důležité však je, abyste nechali takový roztok působit v konvici alespoň pár hodin (nejlépe celou noc). Nakonec stačí vodu se sodou vylít a konvici důkladně propláchnout.
Sodu můžete také zkombinovat s pár lžícemi kyseliny citrónové, díky čemuž můžete dosáhnout silnější efekt, avšak nikdy nekombinujte s jedlou sodou ocet, nakolik hrozí riziko vypěnění vody ven z konvice (čím riskujete zničení konvice).
Pokud by čištění konvice pomocí sody nezabralo, můžete zkusit postup ještě jednou zopakovat.
Přečtěte si i tyto články a návody:
Pár tipů jak na vodní kámen v konvici
- Nenalévejte zbytečně do konvice více vody, než prakticky potřebujete, protože vám v ní zůstane, čímž se rychleji může vodní kámen v konvici usadit (nemluvě o zvýšeném výdeji elektrické energie).
- Pokud vám už zůstala přebytečná voda v konvici, raději ji vylijte.
- Dolévání a následně ohřívání vody v konvici urýchľujte usazování vápníku, resp. vodního kamene, v konvici.
- V některých případech se doporučuje vyzkoušet coca-colu jako čistící prostředek na vodní kámen.
- Jednoduše nalijte do konvice colu a nechte ji na několik hodin (případně na celou noc) působit – za pokus nic nedáte.
- Pokud by vám nepomohl žádný z výše uvedených způsobů čištění, nezoufejte. Existuje nespočet chemických přípravků, které jsou určeny k čištění konvice a na vodní kámen. V případě potřeby můžete seběhnout do nejbližšího obchodu (případně i do specializovaného elektra) a zakoupit si chemický čistit.
Čištění konvice je možno otravnou ale potřebnou činností, která vám však zabere jen minimum času. Pokud se o vaši konvici doma dobře staráte a pravidelně ji čistíte, může vám posloužit ještě pěkně dlouhou dobu.
Jaké máte vy zkušenosti s čištěním konvice? Máte své vlastní způsoby jak čistíte konvici? Podělte jste se o ně s námi v komentářích pod článkem!