Návody

Nosit nebo nenosit pyžamo?

Nosit nebo nenosit pyžamo? To je otázka. Mnoho lidí pokládá nenošení pyžama do postele, resp. spát v posteli nahý za tak trochu exhibicionistický a zvláštní způsob jak spát. Přece jen pocit pyžama na těle dodává člověku pocit jistoty a bezpečnosti pod peřinou. Jak to však ve skutečnosti je? Vyplatí se nosit pyžamo nebo je lepší chodit do postele bez pyžama? Jaká je pravda? Pyžamo jako takové má své pozitivní vlastnosti, kvůli kterým jej drtivá většina lidí na planetě preferuje, avšak nenošení pyžama má také určité pozitivní stránky. V následujících řádcích se proto podíváme na to, proč byste měli nebo neměli nosit pyžamo do postele.

Nosit nebo nenosit pyžamo

Proč nosit pyžamo?

Teplo

Nošení pyžama během noci je jediný způsob (kromě přikrývky) jak si udržet tělo v teple. Hlavním důvodem, proč se ze zdravotního hlediska v rámci zahřátí doporučuje nosit pyžamo je to, že vám udrží hlavně vaše nohy v teple.

Pyžamo, resp. jeho nošení se určitě doporučuje tehdy, žijete-li a spíte v chladném prostředí.

Prevence nemocí

Pokud jedinec má během spánku zakryté nohy, snižuje se šance, že jedinec onemocní důsledkem chladu. Obvyklý důvod, proč lidé prochladnou, popř. dostanou rýmu je ten, že nejsou dobře oblečený. Platí to i pro oblečení ve spánku, kdy nejsou dostatečně zakryti, hlavně nemají zakryté nohy.

Spousta lidí podceňuje chladné prostředí svého pokoje a domnívají se, že pokud jsou relativně zakrytý. Nemohou se přece nachladit, resp. určitě by si to alespoň během spánku všimli, pocítili, že je jim velká zima. Opak je však pravdou.

Obvykle se při chladném prostředí a nedostatečném přikrytí během spánku lidé probudí až ráno s tím, že je bolí hrdlo, hlava a mají sople a nechápou, jak mohli, popř. kde se mohli nachladit.
nenosit pyžamoNošení pyžama snižuje riziko nachlazení během spánku a je určete skvělým způsobem zahřátí v chladném pokoji.

Nepodceňujte proto pyžamo a pokud bydlíte v pokoji s nízkou teplotou, raději si jej oblečte, abyste měli zakrytý vrch i spodek těla, resp. hlavně nohy.

Hygiena

Obecně je známo, že lidské tělo, resp. lidská pokožka se zbavuje odumřelých buněk kůže během celé noci. Toto zbavování se staré pokožky jde ruku v ruce s různými druhy bakterií, které se během tohoto procesu vylučují z těla ven stejně. Pokud není tělo dostatečně zakryto, bakterie se budou shromažďovat na ložní plachtě či přikrývkách.

Tím pádem je nošení pyžama z určitého pohledu hygienickou prevencí proti bakteriím, jelikož místo usazování bakterií na posteli zůstávají na pyžamu, resp. v pyžamu. To platí samozřejmě jen v případě, že si měníte své pyžamo pravidelně a často, v opačném případě to má stejný dopad, zda by se bakterie usazovaly na posteli nebo v pyžamu.

Pohodlí

Nošení pyžama je samozřejmým komfortem.  Kromě spaní v pyžamu v posteli se dá pyžamo také využít jako oblečení na jógu, do fitka nebo na běhání.

Nošení pyžama je skvělým způsobem jak se chránit také v přírodě během kempování ve stanu, resp. je to určitě lepší než nenosit pyžamo vůbec.

Pyžamo zachovává důstojnost

Nošení pyžama je určitým způsobem vhodné pro lidi, kteří se během spánku příliš hýbou, vrtí nebo jsou dokonce náměsíční. Jelikož bez pyžama byste mohli být vystaveni během spánku trapným polohám, ve kterých by z vás mohlo být vidět více než je žádané.

Nošení pyžama vás v takovém případě chrání před trapasem a zachová určitou důstojnost.

Proč nenosit pyžamo

Pokud patříte k lidem, kteří chtějí posunout formu spánku na další úroveň a být tak trochu odvážný, spávání bez pyžama, resp. nahý je skvělou volbou (v záležitosti od vašich preferencí).

Kromě zdravotních benefitů, které se spojují s nenošením pyžama jako jsou například snížení rizika vyvinutí určité kožní nebo vaginální infekce či podráždění, nebo zvýšení produkce melatoninu (jelikož přiléhavá pyžama tuto produkci snižují), nenošení pyžama tak trochu zvyšuje pocit intimity a blízkosti s vaším partnerem a má své výhody, které na první pohled vidět nemusíte.

Spánek v posteli bez pyžama dokáže snížit lidskou teplotu. Což se prokázalo jako faktor pro zlepšení kvality a délky spánku a navíc vám to může pomoci zredukovat rušení během spánku napříč celou nocí.

Kromě toho již některé výzkumy poukázaly na fakt, že snížená lidská teplota během spánku pozitivně ovlivňuje určité metabolické změny v těle a také se pojí se zlepšenou citlivostí na inzulín.

Nosit či nenosit pyžamo?

Nošení pyžama je klasickým standardem, ve kterém se drtivá většina lidí na světě ukládá do postele ke spánku. Výhody nošení pyžama jsou zřejmé – hygiena, teplo, pohodlí, to vše pozitivně ovlivňuje člověka a jeho tělo. Avšak pro některé lidi může být nošení pyžama spíše nepohodlné, nežádoucí a mohou mít své důvody, proč nechtějí nosit pyžamo.

Někdy je pro lidi tak trochu osvobozující, když se ukládají ke spánku bez pyžama a dopřejí si trochu volnosti. Ať už patříte k jedné skupince nebo k druhé, mějte v případě potřeby blízko postele alespoň jedno pyžamo, popř. outfit, který si v případě nouze můžete snadno a rychle obléct. Nikdy nevíte, co se může během noci stát.

Co si myslíte o nošení resp. nenošení pyžama vy a jak spíte?

Podělte se o vaše zkušenosti a názory v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button