Jak vyčistit

Jak vyčistit kartáč na vlasy?

návod jak vyčistit kartáč na vlasyKaždý člověk na světě, který má dlouhé vlasy, alespoň čas od času se o sebe stará a disponuje kartáčem na vlasy, zná otravný problém se špinavou kartáči plnou vlasů, zbytky šamponu či prachu. Čištění kartáče vyžaduje, stejně jako cokoliv jiného v domácnosti, určitou pozornost a péči. Jednak vám čištění zaručí delší životnost kartáče a jednak jde přece o základní hygienickou péči. Proto si v následujících řádcích přejdeme pár zaručených způsob a metod, kterými můžete dokonale vyčistit kartáč na vlasy.

Postup jak vyčistit kartáč na vlasy

Kartáč na vlasy se dá vyčistit několika prostředky a postupy. Je však důležité si určit, o jaký druh kartáče jde, protože každý druh může vyžadovat odlišnou péči.

Některé klasické kartáče jsou velmi jednoduché na údržbu, jiné, ty z dražších materiálů jako jsou například přírodní štětiny či jemná dřevěná rukojeť, vyžadují jemnější čisticí prostředky.

Kromě toho také záleží na typu kartáče nakolik některé se dají vyčistit poměrně snadno, doslova rukama, jiné je nutné čistit hřebenem, kartáčkem apod.

Podíváme se proto na to, jaké prostředky můžete použít, když chcete dobře vyčistit kartáč na vlasy, jakož i na způsob čištění.

čištění kartáče na vlasy

Jak vyčistit kartáč na vlasy šamponem

Čištění kartáče pomocí šamponu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak můžete vyčistit kartáč na vlasy. Na začátku odstraňte pomocí hřebenu (nebo jiným způsobem) všechny vlasy na kartáči (bude se vám pak snadněji čistit).

Následně aplikujte trochu šamponu na kartáč tak, aby byl rozložen po celé ploše (můžete si pomoci hadříky, houbičkou či tyčinkami na roztírání).

Šampon nechte alespoň půlhodinu působit a nakonec ho jen dobře z kartáče opláchněte pod proudem vody. Kartáč by měla být po této metodě dokonale čistá.

Jak vyčistit kartáč na vlasy octem

Vyčistit kartáč na vlasy pomocí octa je jedním z nejúčinnějších způsob čištění a funguje obzvlášť skvěle při mastných, zašpiněných kartáčích.

Vytvořte si nejprve účinný roztok v misce (dostatečně velké na to, abyste do ní vešly celou kartáč) z jablečného octa spolu s vodou (v případě potřeby můžete ještě do něj zakomponovat pár kapek jara a jedlou sodu).

Roztok dobře promíchejte a ponořte do něj celou kartáč cca na 30 – 40 minut. Ocet by měl rozožrať všechny nečistoty, případně uvolnit částečky prachu a špíny, které na závěr jednoduše opláchnete pod silným proudem vody.

Čištění kartáče sodou

V první řadě zbavte kartáč všech vlasů (pomocí hřebenu), které se na ní nacházejí, jde pravděpodobně o tu nejpracnější část této metody.

Následně si do misky připravte roztok ze sody (několik lžiček) a vody. Nádoba by měla být dostatečně velká na to, abyste do ní vešly celou kartáč.

Po odstranění vlasů ponořte celou kartáč do nádoby a nechte sodu působit přibližně 30 – 40 minut.

Soda by měla odstranit, případně uvolnit většinu nečistot, které se na kartáči mohou nacházet. Nakonec kartáč vyjměte a důkladně omyjte pod proudem studené vody tak, aby na ní nezůstaly žádné zbytky sody. Kartáč nechte důkladně uschnout a můžete ji začít znovu používat.

Jak vyčistit plastovou kartáč na vlasy

Plastové kartáče na vlasy nevyžadují speciální péči či použití speciálních prostředků. K čištění použijte jakýkoliv z výše uvedených způsobů čištění.

Nezapomeňte však na závěr plastovou kartáč důkladně opláchnout, aby se v ní neusadily žádné částečky čistícího prostředku a nakonec ji po vyčištění nechte dobře uschnout.

čištění plastové kartáče na vlasy

Jak vyčistit kartáč na vlasy s přírodními štětinami

Kartáč na vlasy s přírodními štětinami se doporučuje vždy čistit jen čistícími prostředky s nízký nebo neutrální pH. V takovém případě bude nejlepší, pokud použijete jemný šampon, který nanesete na kartáč a který následně velmi dobře opláchnete.

Přírodně štětiny jsou totiž citlivé na agresivní čisticí prostředky (jako je např. Ocet). Určitě nemyjte takovou kartáč mýdlem, jarem či jiným saponátem.

Nakonec nechte kartáč dobře vyschnout v pokoji při normální teplotě.

Jak vyčistit dřevěnou kartáč

Dřevěnou kartáč jsou tak trochu stylovým doplňkem do koupelny, avšak jejich nevýhoda je citlivost dřeva na čisticí prostředky.

Při čištění dřevěné kartáče si dejte pozor na to, abyste nepoužívali příliš agresivní čisticí prostředky (jako jsou např. Ocet, jaro či mýdlo) a používali spíše jemnější pH čističe. V opačném případě si můžete dřevěnou kartáč velmi rychle poničit.

Jak vyčistit oválnou kartáč

Oválné kartáče na vlasy často disponují měkkou částí, ke které jsou štětiny připevněny a která naneštěstí zachycuje všechnu špínu, mastnoty a vlhkost. V takovém případě hrozí riziko tvorby bakterií a zápachu.

K čištění se doporučuje buď ocet nebo soda bikarbona (případně jejich kombinace). Důležitá je však pravidelná údržba kartáče a dokonalé vyschnutí měkké části na kartáči.

dřevěná kartáč na vlasy a její čištění

Pár tipů jak na čištění kartáče

  • Nikdy nesušte kartáče po vyčištění na radiátoru – raději je položte na ručník a nechte je přirozeně vysušit při pokojové teplotě
  • V případě intenzivnějšího čištění kartáče na vlasy můžete použít nějakou starou zubní kartáč – s ní můžete po aplikací čistícího prostředku snadněji vydrhnout špinavé místa na kartáči
  • Před každým čištěním kartáče je důležité, abyste nejprve odstranili všechny vlasy, které se na ní usadili. K tomu můžete použít buď klasické pevnější hřebeny, popřípadě kovové hřebínky, které jsou určeny přesně na takové situace.
  • Po umytí kartáče nezapomeňte vždy důkladně vypláchnout kartáč pod proudem studené nebo vlažné vody – nechcete přece, aby vám na ní zůstaly zbytky čističe.

Poradil vám tento článek a tipy v něm? Máte nějaké jiné osvědčené rady a návody jak vyčistit kartáč? Poraďte ostatním v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button