DomácnostJak vyčistit

Jak vyčistit WC a močový kámen?

Začal se vám ve WC usazovat nepříjemný kámen a nevíte co s ním? Vodní kámen (někdy nazývaný i močový kámen) je běžným jevem v domácnostech, které používají na splachování tvrdou vodu. V následujících řádcích si proto řekneme, co je to močový kámen a jak se dá vyčistit WC od takového kamene.

návod jak vyčistit WC a močový kámen

Co je to močový kámen ve WC?

Močový kámen nebo vodný kámen je v podstatě výsledek tvrdé vody, kterou můžete mít u vás v domácnosti, a která spolu s močí způsobuje nepříjemné usazeniny a zápach v toaletě.

Vodní kámen vzniká díky splachování WC pomocí tvrdé vody. Jde o uvolňování minerálů jako jsou například hořčík a vápník, které se ve vodě nacházejí, a které se přenášejí na porcelánovou WC mísu.

Obvykle mívá tento kámen bílou barvu a vypadá jako šedý povlak. Při kontaktu s močí se vám vytvoří „močový kámen„, který vypadá velmi špatně a způsobuje nepříjemný zápach v záchodové míse.

Jak vyčistit WC bez chemie

K čištění vodního (močového) kamene ve WC existuje řada domácích (a ekologických) čisticích prostředků, které se mohou nacházet i přímo ve vaší domácnosti.

Některé fungují více a jiné méně, v závislosti na úrovni znečištění záchodu. Čistit WC bez chemie lze například pomocí:

  • vodní páry
  • octa
  • sody
  • soli

čištění WC od vodního kamene bez chemie

Čištění WC pomocí vodní páry

Jedním z možných způsobů, jak se dá vyčistit WC od vodního/močového kamene je čištění pomocí vodní páry.

V současné době mají párů čističe v balení také nástavce, jejichž tvar je přizpůsoben k aplikaci páry na nedostupná místa (v tomto případě se může jednat například o místo za/pod okrajem záchodové mísy. Čištění párou je tak trochu zdlouhavá a pracná záležitost, avšak pomocí ní je možné poměrně efektivně odstranit všechny nečistoty ve WC.

Jednoduše začněte pomalu a postupně čistič záchodovou mísu, část po části. Vliv páry, resp. teplota a vlhkost, by měl postupně uvolňovat a odstraňovat vodní kámen v míse. Po kompletním vyčištění WC spláchněte a zkontrolujte výsledek.

Pokud by šlo o podstatně silnější znečištění, určitě vyzkoušejte následující způsob.

Čištění močového kamene octem

Ocet je jedním z nejtradičnějších (a zároveň nejekologičtějších a nejlevnějších) způsobů, jak se dá vyčistit WC od vodního/močového kamene, usazenin, od rzi, železité vody či od jiných nečistot. Tak jako při čištění konvice, umyvadla a jiných částí je ocet velmi užitečným pomocníkem při čištění záchodové mísy.

To jestli se vám podaří dokonale vyčistit WC záleží od aplikace octa. Jedním z běžných způsob, jak můžete použít ocet ve WC je jednoduše vytisknout vodu v míse (ať už pomocí kartáče nebo záchodového zvonu) a nalít do uvolněného místa přibližně 1,5 l octa (v závislosti na velikosti mísy).

Po nalití nechte ocet působit na vodní kámen celou noc, ráno výsledek zkontrolujte a pokud se zdá být vše v pořádku, WC spláchněte (v případě potřeby můžete ještě WC projít záchodovou kartáčem).

Ne však vždy může ocet zabrat prostým nalitím do WC. Existují různé situace, kdy se vodní kámen velmi pevně usadil v záchodové míse a obyčejné nalití octa nepomůže.

Postup jak vyčistit WC octem:

  1. Nalijte si do malé nádoby trochu octa a ponořte do něj kartáč (nebo štětku) na čištění WC, následně začněte pomocí ní odstraňovat nejhrubší usazeniny ve WC (vyčistěte zatím jen to, co se dá). WC spláchněte.
  2. Odstraňte ve WC všechnu vodu, která se v míse nachází (můžete ji buď vytisknout pomocí kartáče/zvonu, případně ji ručně odebrat z mísy)
  3. Začněte do WC lít ocet – v první řadě si připravte uzavřenou láhev s octem. Ve víku si udělejte malou dírku tak, abyste po stlačení láhve mohli ocet doslova „stříkat do mísy“.
  4. Nastříkejte ocet nejprve na nedostupné místa v záchodové míse (může jít o okraj WC či místa pod okrajem, kam ocet běžně jen tak nenalijete).
  5. Pokud jste aplikovali ocet po celé vnitřní ploše mísy, vylijte zbytek přímo do záchodu (množství by se mělo pohybovat někde mezi 1,5l až 2 litry octa).
  6. Nechte ocet cca 20 minut působit a následně pomocí kartáče začněte čistit záchodovou mísu od nečistot (tak jako dříve nemusíte vyčistit vše, vyčistěte jen to co se dá).
  7. Nechte ocet působit dalších 5 – 6 hodin.
  8. Po uplynutí doby finální a důkladně vyčistěte celou záchodovou mísu – v této fáze by měly nečistoty uvolnit natolik, abyste je mohli odstranit poměrně jednoduše.
  9. WC nakonec spláchněte, případně ještě opláchněte čistou vodou.

Výsledkem by mělo být dokonale vyčištěné WC od močového kamene, usazenin či od rzi (nezapomeňte WC pak důkladně vyvětrat, zápach z octa vymizí rychle při otevřeném okně).

Čištění močového kamene octem ve WC

Umytí záchodu sodou

Soda bikarbóna může být překvapivě také účinným čisticím prostředkem proti močovému kameni. V tomto případě můžete sodu aplikovat samostatně, případně jako doplněk k octa.

Před čištěním nejprve vytlačte všechnu vodu z WC, následně přidejte 1 – 2 kapsy sody a zalijte je čistou vodou (případně octem). Nechte sodu působit na noc a nakonec WC dočistěte kartáčem a spláchněte.

Soda ve srovnání s octem nemusí být až tak účinným čističem na WC, avšak může se vám sejít, pokud zrovna nemáte ocet po ruce, nebo pokud ji chcete použít jako doplněk octa během čištění.

Umytí záchodu sodou

Kuchyňská sůl na WC

Věděli jste, že v určitých případech vám může pomoci i obyčejná sůl? WC se dá, podobně jako při sodě či octu, vyčistit prostou kuchyňské soli, která se nachází běžně v domácnostech.

Postup čištění toalety pomocí soli:

  1. Vytiskněte z WC vodu
  2. Nasypte do záchodové mísy pár hrstí soli
  3. Zalijte vodou (případně octem)
  4. Nechte působit cca 2 – 3 hodiny
  5. Dočistěte kartáčem a spláchněte

Ačkoli byste neměli očekávat od soli velké zázraky, výsledek vás může mile překvapit.

Čištění WC pomocí coca-coly

Pokud si už jednou nevíte rady, případně vám žádný z výše uvedených způsobů nepomohl, tak jednoduše seběhněte do obchodu a kupte si 2 velké 2-litrové láhve klasické (a pravé) Coca-coly.

Coca-cola, tak jako je nezdravá, je stejně silným čističem proti vodnímu a močovému kameni, usazeninám, rzi a všem jiným nečistotám, které se mohou ve vašem WCku vyskytnout. Ačkoliv by se neměla Coca-cola řadit tak velmi k ekologickým čističem oproti chemikáliím, které se dají zakoupit v drogeriích na čištění WC je stále někde na hranici.

Postup čištění WC pomocí Coca Coly

  1. V první řadě odstraňte veškerou vodu ze záchodové mísy.
  2. Udělejte si na víku jedné coca-colových láhve dírku a nastříkejte colu na všechny nedostupné místa (okraje, pod okraje apod.) ve WC.
  3. Zbytkem kůly v láhvi propláchněte celý vnitřní povrch záchodové mísy.
  4. Pomocí kartáče (nebo štětky) začněte drhnout záchodovou mísu od všech nečistot, které se dají zatím odstranit.
  5. Vezměte si druhou láhev coca-coly a jednoduše ji nalijte do WC.
  6. Toto velké množství nezdravého nápoje nechte působit na cca 2 – 8 hodin (dle uvážení).
  7. Po této době ještě jednou a velmi důkladně vyčistěte kartáčem celé WC.
  8. Nakonec WC spláchněte a opláchněte čistou vodou (např. pomocí kbelíku s čistou vodou).
  9. Výsledek zkontrolujte.

čištění WC pomocí coca-coly

Chemické čištění WC a močového kamene

Ačkoli výše uvedené způsoby čištění WC by měly ve většině případů zabrat, někdy zkrátka nemáte jinou možnost než jít do obchodu a koupit si něco podstatně silnější.

Existuje nespočet účinných čističů – v tomto případě můžete použít například kyselinu chlorovodíkovou.

Kyselina lze běžně zakoupit v prodejnách s barvami a laky, případně v stavebninách.

Kyselina chlorovodíková je však opravdu silný druh chemikálie, proto se řiďte podle návodu na obalu láhvi a nezapomeňte při jejím užívání použít ochranné pomůcky (gumové rukavice).

Kromě močového kamene a železitých usazenin v záchodové míse dokáže kyselina chlorovodíková efektivně odstranit i tvrdé usazeniny a objekty, které se nacházejí v koleni WC. Kyselinu lze zakoupit v práškové nebo v tekuté formě.

chemické čištění WC

Při aplikaci stačí nalít kyselinu do mísy (okrajích a plochy WC) a nechat ji působit na několik hodin (případně i na celou noc).

Během té doby se rozhodně nedoporučuje zdržovat se v prostorách WC ani dýchat výpary z kyseliny. Určitě proto nezapomeňte mít celou místnost s WC dokonale vyvětrány.

Ačkoliv se může zdát kyselina chlorovodíková jako skutečné zlo, výsledek bude stát opravdu za to (prostě je to chemikálie, která odstraní prakticky všechen vodní kámen ve WC).

Přečtěte si také články jako vyčistit:

pár tipů k čištění toalety

Pár tipů k čištění toalety

  • Prevence před čištěním WC je založena na tom, do jaké míry máte povrch mísy hladký. Kyseliny a jiné chemikálie mají tendenci narušit povrch WC, díky čemuž se může močový kámen usazovat rychleji. Pokud máte záchodovou mísu velmi narušenou/poškozenou a celý povrch mísy Zhruba, zvažte koupi nové mísy, případně se poraďte s odborníkem.
  • Mnoho lidí pro šetření prostředků zvykne nesplachovat vodu po každém použití mísy. Nesplachovanie způsobuje zvýšení nánosů, které se pak obtížněji odstraňují.
  • Z času na čas je vhodné projít mísu obyčejnou kartáčem bez jakýchkoliv přípravků (případně můžete namočit kartáč do octa), díky čemuž zabráníte pravidelnému usazování močového kamene.

Čištění WC od všech možných nečistot je pro lidi tak trochu nepříjemná záležitost. Pokud však chcete zachovat hygienické standardy pro toalety v domácnosti, je nutné, abyste o WC pravidelně starat, resp. ho pravidelně čistili.

V některých případech vám může pomoci jedna z metod uvedených výše, v jiných (extrémních) případech budete muset sáhnout po účinnějších prostředcích.

Jak si zvyknete poradit s vodním kamenem ve WC vy? Máte už své tajné metody a postupy, pomocí kterých dokážete dokonale vyčistit WC?

Napište nám o svých zkušenostech a názorech v komentářích pod článkem!

Podobné články

1 komentár

  1. …Vodní kámen a močový kámen jsou dvě zásadně odlišné věci. Naprosto odlišné chemické složení. Provozovatelé socialistických hospod by o močovém kameni mohli vyprávět ságy.
    Proto i postup odstranění je odlišný. Na vodní kámen stačí popsané prostředky a postupy. Močový kámen je prevít a platí na něj jen silné minerální kyseliny. Což je například pro použití v bytě velmi problematické. I z hlediska kontaminace odpadní vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prečítajte si aj
Close
Back to top button