DomácnostJak vyčistit

Jak vyčistit ledničku?

Jste jedním z těch, kdo se rozhodl vyčistit ledničku? Čištění ledničky je nutným zlem, bez něhož zkrátka nemůžete v domácnosti fungovat, resp. žít. Nesprávná péče o chladničku se vám může vyplatit. Kdo by už jen chtěl otevřít ledničku s očekáváním dobrého jídla a vidět namísto potenciálních pokrmů plíseň a zkažené jídlo, které by doprovázelo mimo vody v chladničce i odporný zápach? V následujících řádcích jsme si pro vás proto připravili návod jak důkladně a efektivně můžete vyčistit vaši ledničku spolu s pár tipy, které vám mohou pomoci při jejím údržbě a užívání do budoucna.

návod jak vyčistit lednici

Čištění chladničky

Vyčištění chladničky představuje několik kroků, které je vhodné dodržet jak z hygienického hlediska, tak i z ekonomického a praktického hlediska. Na to, abyste mohli začít s mytím chladničky je vhodné, abyste ji na čištění připravili, následně důkladně umyli a připravily ji na další používání.

Pokud se o chladničku dobře postaráte, odvděčí se vám nízkou spotřebou, čistými potravinami bez plísně i delší životností.

Příprava chladničky před mytím

V první řadě je důležité, abyste vyčistili ledničku, resp. odebrali z chladničky všechny potraviny, které v nich máte.

Ačkoliv se to zdá jako zřejmá věc, ujistěte se, že mezi potravinami nemáte žádné jídlo po záruce, plesnivé ovoce či zkažené maso.

Pravidelná kontrola potravin v chladničce

Znehodnocené potraviny jsou v podstatě hlavní důvod, kvůli kterému musíte provádět čištění chladničky.

Kromě toho jde o základní dodržování zdravotních a hygienických pravidel, která jsou v domácnosti zapotřebí. Po vyjmutí a zkontrolování potravin si odložte dočasně potraviny na chladnější a tmavé místo.

Pokud se chcete vyhnout změnám teploty, které by mohly negativně ovlivnit kvalitu vašich potravin, můžete jídlo z chladničky dočasně vložit do termo-kapes, díky kterým budou nachvíľu chráněny před teplem.

Po uskladnění potravin odpojte chladničku od elektřiny, vyjměte z chladničky všechny odnímatelné části (poličky, zásuvky, misky apod.) Následně přejděte celý vnitřek chladničky jemnou utěrkou. Při klasických chladničkách se chladí zadní stěna, díky čemuž se na této části sráží nejvíce vody.

Nezapomeňte proto kromě dna a bočních stěn přetřít také zadní stěnu chladničky suchou utěrkou. Dejte si pozor na to, abyste při utírání a i při samotném mytí nepoužívali žádné abrazivní čisticí prostředky či drsné utěrky, které by mohly stěny chladničky poškrábat. Vytvořené škrábance by se mohly stát potenciálním místem pro vznik bakterií.

Po otření chladničky položte suchý hadr na dno chladničky, která bude zachycovat stékající vodu během mytí (čímž si usnadníte konečné utírání).

lednička a její vyčištění

Mytí a vyčištění chladničky

Na samotné mytí chladničky vám postačí čistá voda a klasický saponát. Pokud chcete mimo mytí chladničku také dezinfikovat, můžete si připravit v kyblíku (nebo v jiné nádobě) roztok z teplé vody, octa a jedlé sody. S tímto roztokem chladničku nejen dobře vyčistíte chladničku ale ji také zbavíte usazených bakterií či zápachu.

Dejte si však pozor na to, abyste při čištění chladničky používali jen takové čisticí prostředky, které jsou vhodné pro materiály určené pro styk s potravinami.

Pomocí jemné utěrky nebo houby důkladně vymyjte celý vnitřek chladničky (můžete i vícekrát).

Jak vyčistit chladničku od plísně

Plíseň se může objevit klidně i ve vaší chladničce (i když tomu nevěříte). K odstranění plísně můžete použít již výše zmíněný roztok z octa (případně můžete použít i čistý ocet) nebo speciální hygienické čističe, které obsahují alkohol a jsou určeny k dezinfekci chladničky. Takové čisticí prostředky naleznete běžně v obchodě.

omytí ledince od plísně

Mimo stěn může plíseň usadit také na dveřích, resp. na těsnění v dveřích, proto nezapomeňte zkontrolovat a vyčistit i tuto část chladničky.

Jednoduše si naneste dezinfekční roztok na navlhčenou utěrku nebo houbičku a důkladně setřete všechny části s plísní (v případě těsnění nezapomeňte aplikovat na tuto část i trochu oleje, který zachová životnost těsnění a zvýší jeho měkkost a pružnost).

Dezinfekční prostředek se vyplatí aplikovat i na rukojeť chladničky, kde se mimo nepříjemných otisků mohou usadit i bakterie.

Během mytí nezapomeňte také na odnímatelné části chladničky, ty důkladně omyjte saponátem, případně dezinfekčními prostředkem.

Po umytí, dezinfekci a vyčištění chladničky můžete projít celou vyčištěnou část (včetně odnímatelných částí) ještě jednou čistou suchou utěrkou, abyste z daných míst odstranili přebytečnou vodu a vlhkost.

Nakonec nechte celou ledničku včetně jejích částí dokonale vysušit. Mezi tím se můžete pustit do čištění kompresoru a výparníku.

Očištění odtokového kanálku a kompresoru

Po vyčištění stěn chladničky byste neměli zapomenout ani na kanálek, díky kterému vytéká sražená voda v chladničce ven. Jde o malý otvor, který se obvykle nachází na spodku chladicí stěny v chladničce.

Kapky vody, které se v chladničce srazí stečou do kanálku, z něj cestují do nádobky, která se nachází vzadu na chladničce a odtud se vypaří do vzduchu.

Odtokový kanálek ​​se bohužel poměrně často dokáže ucpat, díky čemuž se vám může vytvářet voda na dně chladničky a tím pádem se může vytvořit v chladničce plíseň. Proto byste během čištění chladničky neměli zapomenout ani na tuto část.

Na vyčištění kanálku vám stačí obyčejná malá pumpa na kolo, pomocí které doslova profouknout kanálek ​​a odstraníte tak jakékoliv částečky, které by ho mohly ucpávat. Pokud nemáte po ruce pumpu, můžete klidně použít i tenký drát, brčko či dokonce jehlici.

Špinavý kompresor na zadní straně chladničky může způsobit zvýšený odběr elektřiny (jelikož prach, který se na něm usazuje funguje jako nechtěná izolace), špatnou regulaci teploty v chladničce a v konečném důsledku potenciálně znehodnocení potravin v chladničce.

Na vyčištění kompresoru, jakož i celkové plochy na zadní části chladničky, můžete použít obyčejnou jemnou kartáč a vysavač. Vysavačem jednoduše vysajte celou plochu, prach a větší nečistoty a v případě částí, kam se vysavač nedostane, použijte kartáč.

lednička a její čištění

Závěr čištění chladničky

Pokud máte vyčištěné vnitřek chladničky, kompresor i odtokový kanálek, můžete přejít ještě jarovou vodou celou vnější plochu chladničky. Přece jen bude vypadat vaše lednička lepší, pokud ji zbavíte otisků prstů, šmouh a jiných nečistot, které se s jejím používáním dokázali na ledničce nasbírat.

Nakonec vám už jen stačí suché odnímatelné části vrátit zpět, ledničku zapnout a dostat do adekvátní teploty, potraviny poskládat zpět a vaše práce je dokončena!

Pár tipů jak pečovat o ledničku

  • Pokud chcete, aby vám chladnička voněla nadále i po jejím umytí, můžete dovnitř chladničky přidat různé pohlcovače pachů. Ať už si zakoupíte jeden v obchodě, nebo si vytvoříte pohlcovat pachu sami doma (může jít o plátky citronu v misce, vanilku či dokonce překrojené jablko) je jen na vás.
  • Po vyčištění si nezapomeňte nastavit termostat chladničky na správnou teplotu (která je cca 5 stupňů Celsia) – pokud nemáte v chladničce zabudovaný digitální teploměr, bude lepší když si jeden zakoupíte a vložíte do chladničky, díky čemuž budete mít přehled o tom, zda vaše chladnička funguje tak jak má.
  • Dejte si pozor na to, aby vaše chladnička nebyla přeplněná potravinami, které by při kontaktu se stěnami mohli vytvářet námrazu, plíseň či způsobit technickou závadu.
  • Standardně byste měli vyčistit ledničku alespoň 1x za měsíc (v případě mrazničky to je cca 1 – 2x do roka).
  • Pokud plánujete někam vycestovat na delší dobu, je vhodné, aby jste v chladničce nenechali žádné potraviny, které by se mohly zkazit. Pokud nemáte v ledničce žádné potraviny a rozhodnete se odejít na dovolenou, bude lepší, když chladničku odpojíte a necháte dveře chladničky otevřené, čímž zabráníte tvorbě bakterií, plísně a pachů.

Vyčistit ledničku zkrátka musíte. Berte to jako nutnost, díky které můžete žít v domácnosti jako lidé. Je to jedna z těch domácích povinností, která by se vám v případě ignorance mohla nepříjemně vyplatit.

Pokud jste zvládli mytí chladničky na jednotku, tak se vám vaše chladnička odvděčí skvělým uskladněním potravin jakož i nižším výdejem elektřiny (a tedy i peněz) a budete moci jít do postele s dobrým pocitem, že vaše potraviny jsou „v bezpečí“.

Jaký máte názor na mytí chladničky vy? Máte nějaké vlastně triky jak se dá vyčistit lednička? Napište nám svůj názor v komentářích pod článkem, a poraďte ostatním.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button