Návody

Jak sušit houby?

Patříte i vy mezi vášnivé sběratele hub, kteří se s radostí prochází po lese a sbírá tyto úžasné lesní dary? Sklizeň a sušení hub je fenoménem, který můžete každoročně vidět v naší zemi během sezóny. Co vám může přinést větší radost než plný košík hub, který donesete domů? V každém případě však houby nekončí sklizní – na řadu přichází následně jejich zpracování. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili postup, pomocí kterého můžete začít sušit houby tak, aby vám vydržely po delší dobu. Jak tedy houby zpracovat tak, aby se nezkazily?

jak sušit houby

Jak sbírat houby k sušení

Než se vůbec budete zabývat sušením hub je nejdůležitější udělat první správný krok – sbírat jen dobré a zdravé houby!

Správná sklizeň hub v lese je základem, který vám jednak ušetří kopec času při sušení a jednak si ušetříte námahu tím, že nebudete so sebou po lese nosit spoustu špatných hub, které stejně nakonec vyhodíte.

Snažte se sbírat houby, které nejsou měkké, případně jsou jen trochu změklé.

Rovněž začněte s čištěním hub již přímo během jejich sklizně. Pokaždé když najdete dobrý hřib, odstraňte z něj nečistoty, jehličí, smetí, případně odkrojte z houby špatnou část.

Na čištění v lese si určitě připravte dobrý nožík a malý jemný kartáček, se kterým houby očistíte po cestě.

sušení hub

Jak čistit houby

Po příchodu domů je načase se co nejdříve pustit do čištění hub. Čím déle budete čištění odkládat, tím více se zvyšuje riziko znehodnocení hub.

Začněte tím, že každou jednu houbu důkladně očistíte od nečistot – můžete si pomoci rukama, škrabkou nebo dobrým a čistým ručníkem.

V případě, že spatříte nějaký hmyz, odkrojte z houby danou část a zahoďte. Po takovém vnějším očištění přichází na řadu příprava na sušení – krájení hub.

Příprava na sušení hub

Na krájení budete potřebovat dobrý houbařský nůž a pevnou a hlavně čiste dřevěné krájecí prkénko. Každou jednou očištěnou houbu zkontrolujte, zda není napadena hmyzem – v takovém případě takovou část odřízněte.

Začněte krájet houby na jednotlivé jemné plátky, standardně se doporučuje krájet houby na tloušťku cca 3 až 5 milimetrů (někdy se však doporučuje krájet houby i na podstatně tenčí plátky – resp. 2 – 4 milimetry).

 Snažte se pokrájet houby co nejdříve a co nejpřesněji nakolik množství vody, které mohou houby obsahovat způsobují tvorbu plísně poměrně rychle.

Ujistěte se, že jste houby nepokrájeli na příliš hrubé kusy/plátky! Při příliš velké tloušťce se vám budou houby špatně sušit, v horším případě vám mohou začít plesnivět!

sušení a čištění hub

Jak začít se sušením hub

Sušení hub vyžaduje určitou dávku trpělivosti a zkušenosti. V případě sušení se vám nabízí hned několik metod, pomocí kterých můžete houby vysušit.

„Ruční sušení“ hub

Tradičně se zvykly houby sušit (a také se dosud suší) na síťce případně na novinách či na plechu.

Přestože jde o poměrně zastaralý způsob sušení, který vám navíc zabere spoustu času, můžete ho vyzkoušet stejně – koneckonců stále funguje stejně dobře jako dříve.

V případě sušení hub na novinách je důležité, abyste jednotlivé plátky kladli blízko sebe, ale zároveň se ujistili, že se ani jeden z plátků nedotýká jiného plátku.

Takto pokládané houby odložte na teplé a suché místo (po vysušení se vám však může stát, že se některé houby na noviny přilepí).

Druhou o něco lepší alternativou je sušení hub na síťce. Síťku si můžete klidně vyrobit i doma (postačí vám k tomu i stará síť z oken či z jakéhokoli nábytku apod.)

V obou případech můžete sušit houby buď na slunci nebo v polostínu, na půdě při dobře teplotě a velmi suchém vzduchu – názory se v tomto případě často liší. Někteří lidé preferují sušení venku jiný uvnitř.

Jak sušit houby v elektrické troubě

Poměrně neobvyklou metodou je sušení hub v elektrické troubě. Tento typ sušení je poměrně riskantní (zejména pokud jste takto houby nikdy nesušili), případně nemusíte dosáhnout požadovaného výsledku.

příprava hub k sušeníV každém případě pokud uděláte vše správně, můžete pomocí trouby vysušit houby opravdu velmi rychle a efektivně – je to na vás.

Dříve než vložíte houby do trouby si vyhřejte troubu na 40 °C. Po nahrání trouby můžete houby do ní vložit.

Obvykle se doporučuje mít před připravené a pokládané houby buď na papíře nebo na roštu, případně na plechu. Houby vložte do trouby a nechte pootevřená dvířka tak, aby mohla z trouby, resp. z hub, unikat vlhkost.

Po cca 2 hodinách sušení zvyšte teplotu na 50 °C (to, jak dlouho je budete muset nechat při této teplotě sušit není nijak dáno).

Před skončením sušení teplotu nastavte znovu na 40°C. V zásadě je vhodná teplota na sušení hub v elektrické troubě cca 40 – 50°C, délka je individuální (budete to muset při prvním sušení zjistit sami).

Sušení hub v sušičce

Nejúčinnější metodou jak můžete sušit houby je využití sušičky. Sušička jako taková vám dokáže jednak zajistit tu správnou teplotu a vlhkost vzduchu a jednak dokážete pomocí sušičky vysušit houby nejrychleji.

Podle typu sušičky a množství hub se může nastavení sušičky lišit, avšak standardně se doporučuje pokládat plátky hub do jedné vrstvy tak aby se nelepily a po uložení nastavit sušičku na 50°C.

Doba sušení je individuální, ale může se pohybovat od 8 do 12 hodin (je to rozhodně rychlejší než sušení na slunci).

návod jak sušit a uskladnit houby

Přečtěte si také články a návody jak správně sušit:

Jak uskladnit sušené houby

Po důkladném vysušení přichází na řadu uskladnění hub.

Než se však pustíte do skladování, ujistěte se, že houby jsou dobře vysušené: Stiskněte mezi prsty jeden plátek – pokud se vám ohne, je nutné jej ještě nechat sušit.

Pokud se vám však drolí a praskne je to znamení, že houby jsou připravené a dobře vysušené.

Houby se mohou skladovat v různých uzavíracích a vzduchotěsných nádobách (závisí to na vašich preferencích). Standardně se v domácnostech používají klasické láhve na zavařování.

V takovém případě je však nutné, abyste do lahví spolu s plátky hub přidali také trochu soli, pár hřebíčkem a bobkový list díky kterým se zvýší trvanlivost hub a jednak tak odpudíte hmyz, který se do lahví může dostat (nakolik takové druhy lahví nejsou vzduchotěsné ).

Alternativně můžete použít vakuové láhve nebo sklenice na skladování ovoce či zeleniny, které mají různé tvary.

Jejich hlavní výhodou je, že vám takto uskladněné houby vydrží i 5 let (oproti zavařeninovým lahvím, které obvykle vydrží cca 2 až 3 roky).

 Po správném naplnění lahví vám už jen stačí jednotlivé láhve po označovat a uskladnit na tmavé a suché místo tak, aby se vám houby nezkazily (postačí i spíž).

uskladnění hub

Sušení hub vyžaduje trpělivost

Sklizeň, příprava a sušení hub je tak trochu umění, které vyžaduje kromě správných vědomostí i praxi, zkušenost. Proto to hned nevzdávejte pokud vám prvotní sušení nepůjde od ruky.

Postupem času si vytvoříte svůj způsob sušení, který budete preferovat. Rovněž se však můžete vždy poradit se zkušenými houbaři, kteří vám mohou dát různé cenné rady pro sušení a skladování hub.

Jaké máte zkušenosti s houbami vy? Máte nějaké vlastní osvědčené tipy a triky pomocí, jejichž houby čistíte, sušíte či skladujete?

Podělte se s námi a napište nám o nich v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button