Jak vyčistit žehličku?
Máte špinavou žehličku, se kterou se již prakticky nevyplatí žehlit? V takovém případě budete muset vyčistit žehličku svépomocí. Čištění žehličky je poměrně jednoduchá záležitost, která vám zabere jen pár minut. V následujících řádcích si projdeme par způsobů a metod čištění jakož i pár tipů, jak můžete zvýšit životnost a čistotu vaší žehličky. Jak tedy správně vyčistit žehličku?
Čištění žehličky pomocí octa
Ocet je jeden z nejúčinnějších a nejjednodušších čisticích prostředků, který můžete na žehličku použít. Bílý ocet si nejprve zahřejte ve větší nádobě, do které položíte žehličku.
Žehličku nechte chvíli položenou v nádobě s octem a potom plochu žehlení na žehličky dobře přetřete navlhčeným hadříkem.
Po přetření ještě jednou otřete žehličku suchým hadrem, aby na ní nezůstaly žádné zbytky octa. Výsledkem by měla být čistá žehlička, zbavená vší nečistoty.
Čištění žehličky pomocí kuchyňské soli
Věděli jste, že na čištění žehličky můžete použít i klasickou kuchyňskou sůl? V první řadě si zapněte žehličku a nechte ji rozehřát na nejvyšší možnou teplotu.
Mezi tím si připravte plochu na žehlení, na kterou položíte kus suché látky (nejlépe bavlna), kterou posypete kuchyňskou solí.
V případě množství raději použijte více soli, dejte si však pozor na to, abyste to nepřehnali.
Následné začněte žehlit látku se solí, dokud špína a skvrny na žehličce nezmizí. Dejte si velký pozor na to, aby se sůl nedostala do žehličky, případně do jejích otvorů.
Jako prevenci můžete použít obyčejné noviny, které budete žehličkou procházet mezi samotným žehlením bavlny se solí.
Čištění žehličky pomocí sody
Soda je oblíbeným čisticím prostředkem, který má mnohé využití. V tomto případě může posloužit jako čistící prostředek na špinavou žehličku.
Nejprve si smíchejte malé množství sody s obyčejnou vodou. Roztok promíchejte tak, aby vám vznikla pasta, kterou natřete žehličku, resp. její plochu na žehlení.
Nechte sodu chvíli působit a následně ji s pomocí utěrky, hadry nebo kartáče začněte ze žehličky drhnout tak, abyste odstranili jako sodu, tak i špínu, která se jí účinky rozpustila.
Žehličku na závěr ještě dobře otřete suchou utěrkou, případně si ji můžete trochu navlhčit. V případě ucpaných otvorů bude nejlepší, pokud je projdete suchými tyčinkami.
Následně si nalijte do žehličky čistou vodu (případně roztok z destilované vody a bílého octa), žehličku zapněte, nastavte si páru a začněte žehlit např. hrubou utěrku tak, abyste odstranili sodu iz ucpaných otvorů v žehličce.
Čištění žehličky pomocí zubní pasty
Zubní pasta dokáže být překvapivě velmi účinný čistící prostředek na žehličku. Obyčejnou pastu na zuby jednoduše naneste na plochu žehličky a následně ji s pomocí kartáče nebo utěrky začněte roztírat po cele ploše na žehlení. Dejte si záležet hlavně na místech, která jsou zašpiněné.
Na závěr zbavte žehličku pasty a špíny pomocí navlhčené utěrky nebo hadry. Dejte si pozor na to, aby vám nezůstaly na žehličce žádné zbytky zubní pasty, které by se mohly po zapnutí žehličky připálit.
Při potenciálního ucpání otvorů na žehličke postupujte stejně jako při návodu výše.
Jak vyčistit žehličku od rzi
Odstranění rzi ze žehličky může být trochu komplikovaný problém, zvláště pokud jde o starší typ žehličky, která má rez doslova „zažranou“ v kanálcích a na žehlicí ploše.
V případě čištění však může pomoci roztok z destilované vody a octa (stejný poměr obou tekutin). Roztok jednoduše nalijte do nádržky v žehličce, žehličku zapněte a začněte s ní žehlit např. nepotřebnou hadr.
Zrezivělé kanálky by se tak mohly očistit. V případě rezavé žehlící plochy použijte metodu čištění octem (budete však možná muset použít větší množství octa a zopakovat čištění vícekrát, dokud se výsledky dostaví.
Jak vyčistit žehličku od vodního kamene
Moderní žehličky (jako jsou napr. žehličky Tefal) mají často zabudovaný samočistící režim, který stačí cca jednou měsíčně zapnout a žehlička odstraní vodní kámen za vás.
V případě, že vaše žehlička takový režim nemá, jednoduše zapněte a nastavte vaši žehličku na nejvyšší možnou teplotu a nalijte do ní studenou čistou vodu.
Pára, která bude následně vznikat by mohla vodní kámen efektivně odstranit.
Další možností je kombinace octa spolu s čistou (případně destilovanou) vodou, kterou nalijete do žehličky a žehličku zapnete na nejvyšší možnou teplotu. Roztok, který se bude vypařovat by mohl velmi účinně odstranit vodní kámen.
Jedinou nevýhodou je pravděpodobně zápach octa, který může někomu vadit. Proto je třeba žehličku po vyčištění pár krát dobře propláchnout tak, abyste zápachu zbavili.
Pár tipů jak na čistou žehličku
- V případě zvýšení životnosti žehličky je vhodné, abyste do ní nalévali pouze čistou vodu bez minerálů a usazenin, jelikož hlavně ty způsobují problémy s vodním kamenem.
- Po každém žehlení odstraňte ze žehličky všechnu vodu a nechte ji dobře vysušit na suchém a teplém místě.
- Vždy se řiďte podle návodu a manuálu, který byl k žehličce přidán.
- V případě výběru nové žehličky si dejte záležet na tom, aby měla nepřilnavý povrch, který nerezaví a vydrží i intenzivnější užívání.
- Během žehlení se doporučuje používat výhradně žehlicího prkna, která je na žehličky určena – vyhněte se jiným povrchem.
Máte nějaké další tipy jak čistíte žehličku? Poraďte ostatním v komentářích pod článkem.