Kolo

Jaké typy kol existují?

V tomto článku se dozvíte, jaké typy kol existují, a také která z nich bude pro vás nejvhodnější. Ať už chcete kolo využívat pouze do obchodu, pro každodenní cestu do práce nebo pro profesionální horskou cyklistiku, určitě si najdete a vyberete ten nejvhodnější typ kola.

Jaké typy kol existují

Kategorie, typy kol a jaký si vybrat

Kola se rozdělují podle různých parametrů, a vlastností. Například se mohou kola rozdělovat podle určení, kdo na daném kole bude jezdit.

Kola podle toho kdo na nich bude jezdit:

  • muži
  • ženy
  • nebo děti

Jiné rozdělení kol jsou například podle velikosti kol nebo podle materiálu ze kterého je vyroben rám.

Typy kol podle odpružení:

  • pevná kola
  • odpružení vpředu (hardail)
  • nebo odpružení vpředu i vzadu (full-suspension).

V tomto článku jsme vybrali rozdělení typů jízdních kol podle jejich druhů, protože je nejvíce intuitivní, srozumitelné, a vy snadno pochopíte který typ kola je vhodný pro vás.

Kategorie a typy kol jsou seřazeny podle terénu, na který jsou určeny, od nejdrsnějších horských podmínek po městské prostředí. Jako poslední jsou pak zařazeny speciální typy kol.

Také je třeba poznamenat že ne všechna kola spadají jen pod jednu kategorii. Mnoho kol se nachází na pomezí, nebo dokonce mají charakteristiky tří a více kategorií.

Ve všech kategoriích se nacházejí kola za různé ceny as různými vlastnostmi. Které přesné kolo si vyberete záleží na tom kolik chcete utratit a také na tom jak dobrý cyklista jste.

Typy kol pro začátečníky a pokročilé jezdce

Pokud jste začátečník, je pro vás zbytečné kupovat si drahé kolo, protože ho nevyužijete naplno. Pokud jste opravdu pokročilý jezdec, budete potřebovat lehčí kolo se speciálními komponenty.

Současným, nepřehlédnutelným trendem jsou jistě elektro kola, také nazývaná e-bike. Ty ale nechceme vyčlenit samostatně, protože téměř v každé z následujících kategorií se nacházejí verze kol s pomocným elektrickým pohonem.

V dnešní době již technologický progres přináší e-biky, které jsou jen o pár kilo těžší než normální kola. Nevýhodou je ovšem stále vysoká cena.

Typy kol

Downhill kola (sjezdová kola)

Downhill, česky sjezd, je královskou disciplínou v horské cyklistice. Je určitě jednou z nejzábavnějších kategorií cyklistiky a tato disciplína je rozšířena po celém světě. Sjezdové kolo je určeno zejména pro jezdce, kteří jezdí kvůli nezaměnitelné zábavě a pocitu z jízdy.

Tato kola jsou určena čistě k jízdě dolů kopcem, a s lehkostí dokážou projet i největší skály a kořeny, které jim přijdou do cesty. Také jsou vhodné pro největší skoky a nejtěžší technické tratě. Tato kola mají komplikovanou stavbu, ale také jsou to nejkrásnější kola ze všech kategorií.

Nevýhodou bývá vysoká cena a také fakt, že je na nich téměř nemožné vyšlapat větší kopce. Proto na nich budete většinou jezdit v bike parcích kde vás na kopec vyveze lanovka, a tak můžete veškerou energii utratit na cestu dolů.

Mimo bike parku budete pravděpodobně vzhůru do kopce tlačit, ale tak jako tak to stojí za to.

Freeride kola

Pod kategorii downhill kol také spadá i kategorie freeride. Freeride kola jsou téměř totožná se sjezdovými, ale především se používají pro skoky a triky v těžkých terénech.

downhill kolo

Enduro kola

Enduro se postupně stává stále více populárnější kategorií a typem kol. Technologický pokrok jízdních kol je v posledních letech velmi rychlý. Kola jsou rok od roku delší as velmi pokročilými stavbami odpružení.

Pokud si dnes koupíte enduro kolo, dole kopcem budete mít velmi podobný pocit z jízdy jako u sjezdových kol.

Výhodou endura je ale to, že tato kategorie kol je připravena i pro jízdu do kopce. Stačí jen jednoduše zamknout odpružení a nahoře kopcem se vám půjde pohodlně.

Na těchto kolech si také užijete spoustu zábavy v bike parcích, protože jsou určeny pro rychlou jízdu, skoky a technické pasáže. Typickým příkladem stráveného dne na enduru je buď den strávený v bike parku, nebo také vyšlapání do kopce a následná jízda po velmi technických náročných tratích se kterými si toto kolo hravě poradí.

enduro kolo

Enduro je o něco málo lehčí verze downhillu, ale o něco těžší a zábavnější verze následující kategorie – trail.

Přečtěte si také článek jak opravit defekt na kole.

Trail kola

Trail anglicky znamená horská trať pro kolo nebo chodník. Tato kategorie je určena pro ty, kteří rádi šlapou do kopce, ale také si chtějí užít cestu dolů. Nahoru se vám půjde snáze než na enduro kole, ale dolů to bude o něco menší zábava, a také budete pomalejší.

Nenechte se ale splést, tato kola vám stále umožní jezdit bleskově rychle a užijete si na nich kopec zábavy. Kola v kategorii trail také bývají o něco levnější.

Trail kola se také někdy nazývají i all-mountain, což znamená že jsou víceúčelová a poradí si naprosto se vším. Typickým příkladem dne na trailovém kole bývá vyšlapání do kopce po lesním chodníku a následně jízda dolů, případně také můžete udělat velké horské okruhy.

trail kolo

XC nebo cross-country kola

XC je asi nejprodávanější kategorií kol. Kupují je profesionálové, hobby jezdci ale také mnoho lidí, kteří chtějí kolo jen na cestu do obchodu a zpátky. Cross-country kola jsou první co vás napadne když uslyšíte slovní spojení horské kolo.

Pokud vás baví šlapat do kopců po lesních cestách a chodnících, tento typ kol je přesně pro vás. Geometrie rámu je navržena tak, aby pozice těla byla přesunuta více na přední kolo, což velmi oceníte při stoupáních.

Tato kola jsou kratší než předchozí kategorie, ale poloha těla je na nich více natažená. Proto při jízdě dolů nepůjdete tak rychle, ale pořád to zvládnete v rámci možností.

Kvůli nižšímu odpružení se ale budete muset vyhnout těžkým technickým pasážím, případně je přejet velmi pomalu, což záleží na dovednosti jezdce. Tato kola jsou také nejvhodnější pro typické obrovsky dlouhé horské okruhy s nejkrásnějšími výhledy, ke kterým se tak snadno nedostanete na žádné jiné kategorii kol.

Pokud tedy jezdíte víc kvůli poznávání přírody a vyhlídkám namísto zábavy ze samotné jízdy, XC kategorie je pro vás nejvhodnější.

cross country kolo

Fatbike typy kol

Fatbike byl pár let dozadu obrovským trendem, který však dnes pomalu vymírá. „Tučná kola“ jsou většinou cross-country kola, s tím rozdílem že mají obrovsky široké pláště.

Speciálně to lze například využít při jízdě ve sněhu nebo písku. U této kategorie jde ale více o nějakou zajímavost a jen vzácné využití.

Typickým dnem stráveným na fat-biku je například nějaká menší túra na kole ve sněhových podmínkách.

fatbike

Touring nebo trekking kola

Tyto typy kol je pohodlnou verzí silničních kol. Jsou to v podstatě také jízdní kola, ale určená pro dlouhé cestování.

Pokud jste na cestách viděli cyklisty, kteří s sebou vezli i zavazadla zavěšená kolem kola, s největší pravděpodobností šlo právě o tuto kategorii trekingových kol.

Tato kola mají speciální úchyty a vaky, což zaručuje obrovské možnosti pro přepravu všeho co potřebujete.

Typickým příkladem dne (nebo více dní) na tour nebo trekkingovém kole je jízda po silnici na dlouhé vzdálenosti, například okruh kolem Česka.

touring bike

Gravel a cyklokros kola

Tyto typy kol vypadají skoro stejně jako silniční kola. Mají zahnutá řídítka a podobné tvary rámů. Jsou ale rozdílné v tom, že tyto kategorie jsou pevnější, o něco těžší a přizpůsobené na občasnou jízdu v nenáročném terénu mimo asfaltovou cestu. Proto mají silnější stavbu rámu a také hrubší pláště se vzory na dezénu.

Gravel kola v dnešní době dostávají stále více pozornosti. Spousta lidí si je kupuje například díky všestrannosti, lehkosti jízdy ale i kvůli velmi stylovému vzhledu.

Rozdíl mezi gravel a cyklokrosem je v tom, že cyklokrosová kola se používají zejména profesionální, pro krátké a rychlé okruhy v hlíně a blátě. Gravel jsou velmi podobná kola, ale pohodlnější a určená pro delší jízdu.

Během typického dne na gravel kole se vydáte na delší vzdálenost, přičemž z části pojedete po nenáročných, hladkých lesních a polních cestách.

gravel kolo

Silniční, dráhová a triatlonová kola

Silniční kola jsou velmi lehká, rychlá a dostanete se s nimi nejdál při použití nejméně energie. Tato kola používají například jezdci na Tour de France, ale také obrovské množství obyčejných lidí po celém světě.

Typická pro tato kola jsou hlavně „galusky“ – hladké pláště bez vzoru, obvykle nafoukané na vysoký tlak zaručující nejmenší valivý odpor a odpor vzduchu.

Během typického dne na silničním kole budete snadno hltat kilometry na hladkých asfaltových cestách, a můžete zkusit stoupání a přejezdy přes vysoké kopce.

Dráhová a triatlonová kola nejsou moc rozšířena mezi jezdci, kteří profesionálně nesoutěží a je to hlavně kvůli nepraktičnosti a velmi úzkému použití.

Pokud ale máte zájem o profesionální kariéru v dráhové cyklistice nebo triatlonu, budou pro vás nejlepší volbou.

nejlepší typy kol silniční kolo

Městská kola

Tato kategorie kol má hlavně praktické využití pro lidi žijící ve městě, kteří cestují do práce. Také jsou využívány k práci, pro kterou je kolo velmi vhodné, jako je například roznáška pošty, jídla nebo novin.

Cruiser kola

Chcete-li stylovější verzi městského kola, určitě bude pro vás vhodná kategorie tvz. „cruiser“. Stále více firem vyrábí tato kola, která vám také velmi dobře poslouží i jako módní doplněk.

Skládací kola

V případě, že v bytě nemáte dost místa, tak se stále častěji vyrábějí i tzv.. „skládačky“, které lze rozebrat a uskladnit tak, že ušetří prostor.

Tříkolky

Pro starší lidi, případně pro lidi se zdravotními problémy také existují tříkolky pro dospělé. Ty umožňují těmto lidem pohodlnou a zdravou aktivitu, během které nemusí vůbec riskovat zranění.

Tříkolky mají ale širší využití, protože dokážou vést náklad. Právě proto se také využívají k roznášce novin, ale například i k dopravě po dlouhých chodbách velkých továren.

cruiser kolo

Dirt, street, park, pumptrack kola

Dirt, street, park a pumptrack jsou extrémní disciplíny na které se používají speciální kola. Na všechny tři sporty lze použít buď speciální horské kolo, nebo bmx.

Na dirt a pumptrack se více používají klasická „velká“ kola, a na street a park spíše bmx. Oba typy kol bývají velmi tvrdé a odolné, ale také lehké, hravé a obratné. Tato kola jsou velmi zábavná a umožní vám jízdu, která není možná pro ostatní typy kol.

Dirt je disciplína zaměřená na jízdu a triky na speciálních vysokých hliněných skocích. Street co česky znamená ulice, je zaměřen na ježdění po klasických překážkách ve městě, jako například schody a zábradlí.

Park se jezdí ve skate parcích, typickou překážkou je například „bazén“ nebo „funbox“. Pumptrack je oproti ostatním disciplínám zaměřen na rychlost, nikoli na styl. Je to fyzicky náročná disciplína, která vás snadno dostane do dobré kondice.

dirt kolo a typy kol

Výhodou těchto disciplín je jejich podobnost, a hlavně to, že vám na všechny čtyři disciplíny bude stačit jen jedno kolo. Typickým dnem na takovém kole bude například ježdění v parku s kamarády.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button