Jak vyčistit rez?
Potřebujete vyčistit rez na oblečení, dlažby či na jiných površích a nejste si jistý jak na to? Rez je odvěký nepřítel lidstva, který se běžně vyskytuje důsledkem špatné péče o předměty na různých místech. Ať už jde o kovové povrchy, textil nebo dlažbu, je velmi nepříjemnou a otravnou součástí našeho života. Proto jsme si pro vás připravili pár tipů jak a čím můžete vyčistit rez na různých druzích povrchů.
Domácí čisticí prostředky na rez
Na boj s rzí vám mohou v určitých případech postačit i obyčejné čističe, které se nacházejí běžně v domácnosti.
Můžete vyzkoušet čištění pomocí octa, citronu či dokonce coca-coly, volba je na vás. Vyčistit rez můžete jako na oblečení, tak i na kovových předmětech či dokonce na zámkové dlažbě.
Čištění rzi octem
Ocet je jeden z nejvyužívanějších čističů proti rzi, který se dá aplikovat na různé předměty a povrchy, které jsou rzí znečištěné. V závislosti na velikosti předmětu, který chcete od rzi očistit, se liší i způsob aplikace.
Pokud jde o malé předměty jako jsou rezavé šrouby, klíče či rezavý náramek, postačí vám malá nádobka, do které ocet nalijete a následně do ní na pár minut (případně hodin) ponoříte rezavý předmět.
Ocet by měl velmi účinně odstranit rez na předmětu, který už jen stačí nakonec vydrhnout, propláchnout a vysušit.
Čištění rzi coca-colou
Coca-cola je dalším velmi oblíbeným a relativně lidovým způsobem čištění rzi. Podobně jako při metodě čištění octem si stačí připravit nádobu, do které nalijete coca-colu, necháte ji na rez působit, po chvíli předmět vyberete a důkladně vydrhnete.
Na závěr ho už jen stačí propláchnout a měli byste vidět pozitivní výsledky čištění colou.
Čištění rzi solí a citrónem
Sůl spolu s citronem může být velmi účinným a přirozeným čističem na rez. Dá se aplikovat jako na kovové předměty, tak i na oblečení, resp. textil.
Pokud jde o malé předměty, stačí si připravit malou nádobku do které přidáte vodu, odšťavníte citron a nakonec prisypete pár lžiček soli. Následně do nádobky ponořte rezavý předmět a nechte roztok na rez chvíli působit.
Pak už jen stačí rez vydrhnout. V případě, že jde o větší povrchy, můžete roztok přímo na rez nanést a nechat ho alespoň hodinu působit.
Rez by měla po hodině dát snadno setřít. V případě, že s výsledkem nebudete spokojený, proces opakujte (případně nechte roztok působit o něco déle).
Čištění rzi pracím práškem
Prací prášek je dalším účinným čističem na rez, který se hodí především na čištění oblečení. V případě textilu je postup jednoduchý: prostě oblečení vyperte při vysoké teplotě.
Pokud však jde o nějaký předmět, který nemůžete vyprat, vytvořte si roztok z vody a pracího prášku (také se doporučuje pro lepší efekt přidat pár lžic sody), který aplikujete na rez (případně do něj rezavý předmět ponořte) a necháte ho alespoň na hodinu působit.
Následně rez stačí už jen setřít případně vydrhnout.
Čištění rzi kyselinou citronovou s lihem
Kombinace kyseliny citrónové a lihu může být velmi účinným čisticím prostředkem, který však může v případě oblečení vás textil poškodit.
Kvůli tomu ho používejte pouze v případě, že jde o velmi čerstvou a povrchovou rez, ne rez, která se vám doslova „zažranou“ hluboko do oblečení.
Vytvořte si roztok z kyseliny citronové spolu s lihem, který aplikujete, resp. nanesete na postižené rezavé místo. Nechte roztok pár minut působit a poté ho velmi dobře omyjte při teplé vodě.
Pokud jste postup aplikovali rychle a správně, měli byste vyčistit rez poměrně jednoduše a efektivně.
Jak vyčistit rez z kovu
Na čištění kovu od rzi existuje nesčetně mnoho účinných metod. Snad Nejklasičtější je obyčejné drhnutí rzi pomocí drátěného kartáče. Nejde o žádnou komplikovaní činnost, jen je to poměrně namáhavá práce.
Druhou účinnou metodou je pískování, díky kterému můžete získat dokonale vyčištěn kovový předmět.
Nevýhodou je způsob aplikace jako i cena za pískování, nakolik byste si museli zakoupit křemičitý písek spolu s nářadím na pískování jako je kompresor, pískovací pistole a nádoba na písek.
V případě chemických čističů na čištění rzi na kovových předmětech můžete vyzkoušet výše uvedené metody čištění, případně si můžete zakoupit speciální chemické odrezovače, které najdete běžně v obchodech za pár eur.
Jak vyčistit rez z dlažby
Zámková dlažba před domem či dlažba v domácnosti, která je zašpiněná rzí, může být vyčištěna pomocí kombinace kyseliny citrónové spolu s octem, které jednoduše aplikujete na povrch, necháte cca na hodinu působit a následně místo důkladně vydrhnete.
Pokud by obyčejné domácí metody selhaly, budete potřebovat odstraňovače rzi, kteří si můžete zakoupit v obchodě.
Netřeba zapomínat také na čistou vodu a dobrou kartáč, nakolik budete muset dané rezavé místa tak či onak dobře vydrhnout.
Jak vyčistit rez z textilu
V případě oblečení, které máte znečištěné hrdou, můžete vyzkoušet hned několik klasických čisticích metod. První je čištění rzi pomocí octa, díky kterému si můžete vyčistit například rifle. Stačí si smíchat trochu octa s vodou, roztok aplikovat na znečištěné místo a nechat ho chvíli působit a nakonec místo důkladně propláchnout a vysušit.
Čištění rzi na oblečení pomocí kyseliny citrónové, se doporučuje hlavně v případě bílého textilu jako jsou například bílé košile či trička.
Tak jako při octě si nejprve namícháte roztok z teplé vody a kyseliny citrónové, do kterého ponoříte oblečení přibližně na 15 – 20 minut.
Následně oblečení propláchnětě čistou vodou (případně jej můžete vyprat) a necháte důkladně oschnout.
Jak vyčistit rez z nerezu
Díky chlóru či jiných chemických látek se vám může vytvořit na nerezových předmětech rez, která způsobuje (v případě nerezového nádobí či vodovodu) problémy. Čištění nerezu je poměrně jednoduché, může vám postačit i obyčejné jemné tekuté mýdlo, které na nerez aplikujete a následně povrch dobře vydrhnete.
Pokud by mýdlo nezabralo, můžete vyzkoušet čištění pomocí citronu, resp. citronové šťávy, kterou aplikujete na hadr nebo houbičku a jí rez vydrhnete.
Snažte se použít tolik citrusové šťávy, dokud rez dokonale neodstraníte.
Jak vyčistit rez z vany
Rez se může klidně objevit i ve vaně. V případě rezavé vany začněte s čištěním čím dříve, v opačném případě se vám bude rez jen velmi těžko odstraňovat.
K čištění vám může postačit obyčejný ocet spolu se solí, ze kterých si vytvoříte v malé misce roztok.
Čistící roztok aplikujte na rez a nechte ho cca na hodinu působit. Následně vám už jen stačí dané místo pro jistotu vydrhnout houbou a opláchnout pod proudem vody.
V případě, že vás zajímají i další metody čištění vany, přečtěte si náš článek: Jak vyčistit vanu.