Jak vyčistit

Jak vyčistit gauč?

návod jak vyčistit gaučKaždý vlastník gauče se alespoň jednou za život setká s noční můrou v podobě skvrny na gauči. Čištění gauče může být v některých případech jednoduchou záležitostí, v jiných to může být noční můra. Kvůli tomu jsme si pro vás připravili pár užitečných návodů a tipů, díky kterým by mělo být pro vás čištění gauče od moči, mléka či jiných látek o něco jednodušší. Jak tedy správně vyčistit gauč?

Čištění gauče se sodou

Soda bikarbóna se doporučuje v rámci čištění gauče jako prostředek, který zbaví gauč jakéhokoliv nepříjemného zápachu.

Postup čištění je velmi jednoduchý

Nasypte na zapáchající místo jemnou vrstvu sody, kterou necháte přibližně 10 – 20 minut působit (někdy je však třeba nechat sodu působit i celou noc).

Následně místo důkladně vysajte a přejděte navlhčenou utěrkou.

Druhou variantou je smíchání sody s vodou, případně s dalším čistícím prostředkem (jako je např .: ocet, mýdlo, saponát apod.) a aplikací roztoku na dané místo.

jako na gauč a čištění

Čištění gauče octem

Ocet je kromě svých skvělých čisticích vlastností také dobrým pohlcovačem zápachu. Ocet v rámci čištění gauče vždy rozřeďte s vodou, protože má již sám o sobě příliš vysoké pH.

Po vytvoření roztoku můžete roztok aplikovat na gauč (ať už s pomocí utěrky nebo rozprašovače). Ocet jemně rozetřete na celý povrch postiženého místa na gauči a nechte ho působit, resp. vyschnout.

Následně přejděte místo vlhkým hadříkem. V případě, že vám po octě zůstal (paradoxně) na místě zápach z octa, můžete místo „vyčistit“ pomocí mýdlové vody, případně použít jedlou sodu na pohlcení octového zápachu.

Jak vyčistit kožený gauč

O gauč vyrobený z kůže byste se v první řadě měli pravidelně starat v podobě impregnace, kterou byste měli dělat 2 – 3 krát do roka. To by vám mělo zaručit jednodušší čištění a ochranu koženého gauče.

V případě, že jste na gauč rozlili kávu či čaj sáhněte okamžitě po hadru nebo papírových ubrouscích a pomocí nich absorbujte všechnu tekutinu na povrchu.

K čištění samotné skvrny byste neměli používat silnější saponáty či jiné čistící prostředky.

Ideální je používat na čištění koženého gauče přípravky, které jsou k tomu určeny. Pokud nic takového nemáte k dispozici, můžete sáhnout po jemném tekutém mýdle s vodou.

čištění gauče

Místo důkladně pomocí mýdlového roztoku vyčistěte (můžete použít hadr nebo utěrku) a následně přejděte místo ještě jednou čistou navlhčenou utěrkou.

Na závěr místo ještě jednou přejděte suchou utěrkou, abyste ho zbavili přebytečné vlhkosti a nechte gauč dobře proschnout.

Po vyčištění a vyschnutí gauče se doporučuje dané místo naimpregnovat.

Jak vyčistit látkový gauč

Látková sedačka nebo gauč jsou nejběžnějším typem nábytku v obývacím pokoji či v jiné místnosti. Čištění látkového gauče je také nejjednodušší, protože si nevyžaduje až takovou speciální pozornost jako je tomu při gaučích vyrobených z kůže či ekokůže.

V případě drobných odpadků, kousků či chlupů vám postačí obyčejný vysavač s nástavci.

Pokud jde o čištění skvrn či mastnoty na látkovém gauči, můžete použít vodu spolu s mýdlem či jemnějším pracím prostředkem.

postup na čištění gauče

Smíchejte si roztok, který aplikujete na postižené místo a který necháte alespoň na 5 – 10 minut působit.

Následně postižené místo přejděte navlhčenou utěrkou a nechte ho dobře vysušit. Při silnějších mastných skvrnách budete možná muset použít saponát nebo jiný čistící prostředek na mastnotu.

Pokud jde o skvrny, které zapáchají aplikujte na dané místo také ocet se sodou, které do daného místa na gauči důkladně vetřete, propláchnětě mokrou utěrkou a necháte vyschnout.

Jak vyčistit gauč z ekokůže

Gauč z ekokůže se za žádných okolností nesmí čistit chemickými prostředky, případně čističi s vysokým pH.

Ekokůže je relativně citlivá na čisticí prostředky. K čištění budete potřebovat pouze čistou vodu a velmi jemné mýdlo s nízkým pH (v případě tekutých skvrn budete potřebovat také papírové ubrousky).

Postižené místo vyčistěte pomocí vody a mýdla, následně ho vlhkou utěrkou vytřete tak, abyste se zbavili zbytků mýdla a nechte ekokůže dobře proschnout. V případě extrémnějších typech skvrn či znečištění budete muset vyhledat odbornou pomoc.

Jak vyčistit gauč od mléka

V první řadě začněte s čištěním gauče jakmile se mléko na gauč rozlije. Čím déle budete čekat, tím se více může mléko vsáknout do gauče, což by čištění jen více zkomplikovalo.

Hned na začátku použijte papírové ubrousky (nebo utěrku, hadr, cokoliv) a pomocí nich absorbujte všechno mléko, které je na povrchu gauče.

S ubrousky však příliš na znečištěné místo netlačte, mléko by se mohlo jen více vsáknout do látky. Následně použijte velmi jemný tekutý čisticí prostředek, který si ředíte s vodou (v poměru 1: 2), roztok promícháte a aplikujete na zašpiněné místo na gauči.

Pomocí jemného hadříku nebo houbičky procházejte postižené místo cca 5 minut a potom dané místo velmi důkladně propláchněte vodou (ne však příliš, abyste vodu nerozniesli dál a skvrnu nerozšířily).

Nakonec místo ještě jednou přejděte suchým jemným hadříkem, abyste pomocí ní absorbovaly zbytky vlhkosti a vyčištěn gauč nechte dobře proschnout (na rychlé sušení můžete použít fén, avšak při čalouněném gauči vám takové rychlé sušení může trochu poškodit tkaninu).

V případě koženého gauče nezapomeňte místo po uschnutí pro jistotu naimpregnovat ochranným prostředkem.

Jak vyčistit gauč od moči

Ať už vám zašpinilo gauč dítě nebo domácí zvíře, stále se dá takový gauč zachránit. Jakmile se takový incident stane, použijte papírové ubrousky (nebo hadřík), se kterými absorbujete veškerý moč na povrchu gauče.

Následně si vyrobte roztok s pomocí octa, jedlé sody, vody a tekutého čisticího prostředku (v případě potřeby můžete přidat i špetku 100 procentního alkoholu na dezinfekci).

Roztok si dobře promíchejte a aplikujte ho na postižené místo. Pomocí hadříku procházejte místo s močí, snažte se roztok vetřít do gauče. Roztok nechte cca 5 minut působit a následně pomocí navlhčené přetřete důkladně celé místo tak, abyste přebytečný roztok vyčistili.

Takto vyčištěné místo můžete posypat sodou v malém množství (kvůli přebytečnému zápachu z moči a octa) a necháte ho na noc působit.

Na závěr už jen stačí na druhý den místo důkladně vysát, abyste zbavili sody, místo ještě jednou pretreli vlhkým hadříkem a skvrna od moči by měla být z gauče pryč.

Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:

Tipy jak na čištění gaučů

  • Při látkových gaučích, které kvůli používání ztmavly, můžete použít kombinaci vody spolu s octem, která vám barvy gauče oživí (naopak při přirozeně tmavých gaučích ocet nepoužívejte nakolik by vám mohl díky octa vyblednout).
  • Při jakémkoliv typu gauče se snažte gauč chránit před přímým sluncem a uchovávejte ho při normální vlhkosti a pokojové teplotě
  • V případě gaučích z bílé kůže se nedoporučuje sedět na gauči v riflích, jelikož by vám riflové kalhoty mohli pustit barvu
  • Pokud potřebujete vyčistit gauč od vína, použijte před aplikaci výše uvedených způsobů čištění kombinaci soli a jemné minerálky, díky kterým se červená barva z vína uvolní a snadněji se čistí.
  • V případě kožených gaučích pravidelně ošetřujte gauč speciálními ochrannými prostředky jako jsou oleje a krémy na kožené gauče.

Pomohli vám tyto návody a tipy jak vyčistit gauč? Máte nějaké osvědčené vlastní jiné,, domácí rady,,? Poraďte ostatním v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button