Zahrada

Jak sázet česnek?

Přečtěte si jak a kde si vypěstovat váš vlastní domácí česnek!

Pěstovat a sázet česnek přímo na zahrádce či záhonu s sebou přináší mnoho výhod. Jednak jde o kvalitní druh zdravé zeleniny, u které víte, co se reálně na její růst použilo, a jednak chuť podomácku vypěstovaného česneku nedokáže nahradit žádný česnek z hypermarketu. Kromě toho je pěstování česneku velmi jednoduchá záležitost, kterou zvládnou i úplní začátečníci. Česnek není příliš náročná rostlina a nevyžaduje tolik péče. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili článek, kde se dozvíte jak sázet a pěstovat česnek, jak o česnek pečovat i jaké jsou jednotlivé druhy česneků a kdy a jak se vyplatí česnek sázet.

Jak sázet česnek

Typy a odrůdy česneku na sázení

Česnek jako takový má velmi mnoho odrůd a druhů, které se v zásadě liší hlavně podle toho, kdy je nejlepší je sázet a sklízet, velikostí stroužků, různými variacemi chuti i podle délky jejich uskladnění.

Česnek – paličák

Paličák je typ česneku, který můžete vidět v zahrádkách či na záhonu nejčastěji. Paličák poznáte jak podle chuti, tak podle vzhledu.

Vůní jde o velmi aromatický typ česneku, který má širokou škálu chutí. Nejtypičtějším znakem paličáku jsou jeho květní stonky, ze kterých vyrůstají malé pa-cibulky.

Česnek – nepaličák

Nepaličáky jste pravděpodobně naposledy viděli v obchodu s potravinami, protože jde o nejprodávanější typ česneku.

Nepaličák má měkký stonek a od paličáku se liší hlavně tím, že nemá tak silné aroma a nevyrůstá z něj květový stvol.

Rovněž má oproti paličákum podstatně měkčí stonek. Nepaličáky se zvyknou pěstovat spíše v klimatech s vyšší teplotou (proto se na Slovensko nejčastěji dováží česnek – nepaličák z Asie).

odrůdy česneku

Jarní česnek

Jarní česnek označuje odrůdu, která je vhodná pro výsadbu během daného období (v tomto případě jaro).

Na sázení česneku během jara se doporučuje použít pozdější odrůdy, které se mohou po správné sklizni podstatně déle skladovat (ve srovnání s podzimními – ozimnými odrůdami).

V tomto případě jde o česneky typu:

  • Anton (Nepaličák)
  • Benátčan (Nepaličák)
  • Bjetín (Paličák)
  • Japo (Nepaličák)
  • Jovan (Paličák)
  • Matin (Nepaličák)
  • Stanik (Paličák)
  • Valko (Paličák)
  • A mnohé jiné…

Výsadba jarního česneku probíhá již začátkem února a března, případně dubna a května (v závislosti na odrůdě), zpravidla byste se měli snažit s výsadbou začít co nejdříve, resp. hned po rozmrznutí půdy.

Podzimní česnek

Výsadba podzimního česneku je o něco populárnější, jelikož takový česnek se zakoření ještě během podzimu, začne dozrávat velmi brzy a většinou přináší i větší úrodu (nemluvě o tom, že se dá skladovat podstatně delší dobu na jaře).

Pro sázení podzimního česneku se využívají rané a polopozdní odrůdy jako jsou například:

  • Alan (raná odrůda – nepaličák)
  • Anin (poloraná odrůda – paličák)
  • Arkus (raná odrůda – paličák)
  • Bjetin (raná odrůda – paličák)
  • Blanin (poloraná odrůda – paličák)
  • Dukat (poloraná odrůda – paličák)
  • Germidour (raná odrůda – nepaličák)
  • Harnaš (raná odrůda – paličák)
  • Lukan (poloraná odrůda – nepaličák)
  • Lumír (raná odrůda – paličák)
  • Mojmír (poloraná odrůda – nepaličák)
  • Novozámocký (skorá odroda – nepaličák)
  • Radoš (poloraná odrůda – nepaličák)
  • Tantal  (poloraná odrůda – paličák)
  • Záhorský (poloraná odrůda – nepaličák)
  • A mnohé další…

Kdy sázet česnek

To, kdy se rozhodnete sázet česnek na vaší zahrádce či na záhonu záleží na více faktorech.

Jedním z nich je například to, jestli chcete něco kromě česneku sázet na dané místo ještě během daného roku, případně co byste reálně chtěli vedle česneku pěstovat, i kdy chcete samotné česnek sklízet.

Takže kdy a jak sázet česnek na jaře a během podzimu?

Kdy sázet jarní česnek

jarní a podzimní česnek k sázeníVýhodou jarního česneku je to, že ho stihnete sesbírat ještě v daném roce.

Rovněž můžete použít dané místo do konce roku pro sadbu jiné zeleniny.

Jarní sázení česneku se doporučuje provést okamžitě po rozmrznutí hlíny, díky čemuž dosáhnete maximálního množství úrody (jedná se o období únor a březen).

Kdy sázet zimní česnek

Jarní česnek bychom měli, ovšem jak sázet česnek na podzim?

Výsadba podzimního česneku naopak přináší velmi brzký sběr hned po vymrznutí půdy, díky čemuž máte česnek vypěstovaný a můžete rovnou začít se sazbou nové zeleniny.

Podzimní sázení česneku by se naopak mělo uskutečnit v co nejpozdější den, resp. o den dříve než začne půda mrznout.

V takovém případě je však poměrně náročné odhadnout ten správný den výsadby, avšak v rámci předpovědního počasí a podmínek, ve kterých se nacházíte, by se dalo odhadnout přibližný termín (může se jednat o měsíc říjen, listopad, či dokonce i prosinec).

 Dejte si však pozor na to, abyste podzimní česnek nezasadili brzy – v takovém případě hrozí, že vám česnek začne klíčit ještě během podzimu a do jara chytne určité houbové onemocnění a ztratí hodnotu.

Jak pěstovat česnek

Pěstování česneku je v zásadě stejné u každé odrůdy, způsob pěstování se liší jen v detailech a podle období, kdy chcete česnek pěstovat (ať už z jara do podzimu nebo z podzimu na jaře).

Co sázet před a po česneku

Zpravidla se nedoporučuje sázet česnek na místo, kde jste předtím sázeli cibuloviny (česnek, cibule, pórek ale i okrasné cibuloviny), brambory, hrách či rajčata během posledních 4 – 5 let.

Česnek preferuje místa, kde jste naposledy sázeli kořenovou a listovou zeleninu, hořčici, květák, brokolici či dokonce řepu. Přečtěte si také článek Jak zavařovat okurky a Jak zavařit třešně.

Kdy sázet česnek

Příprava půdy na česnek

Česneku vyhovuje nepříliš kyprá půda, která by však měla obsahovat mnoho živin a organických složek a měla by se nacházet na místě, kde svítí slunce během celého dne.

Půda sama o sobě by neměla být příliš mokrá/promočená, neměla by mít žádný plevel, kopřivu ani píchláče.

 Než se pustíte do sázení česneku, je vhodné půdu předem připravit – to znamená použít vhodný hnůj (rozhodně ne chlévský), který obsahuje mnoho minerálů, síru (proti houbovým onemocněním) a hlavně hnojiva s obsahem draslíku.

Jedním z oblíbených hnojin pro česnek je Cererit, který obsahuje chlorid draselný. Naopak, vyvarovat byste se měli čerstvého hnoje.

Ideálně připravená půda na česnek by měla být dobře promíchána s hnojivem pomocí videl a hezky zarovnaná hráběmi.

Pokud máte půdu takto předpřipravenou, můžete se pustit do výsadby česneku.

Příprava řádků a česneku

Před reálným zasazením česneku byste si měli v první řadě vytvořit vyvýšené záhony o velikosti cca 10 – 20 cm nad rovinou půdy.

Jak hluboce sázet česnekPřed výsadbou můžete připravit nejen půdu, ale i samotné stroužky a to mořením. Stroužky na sázení namočte přibližně na 2 – 4 hodiny do 5 procentního mořícího roztoku (obvykle se doporučuje rozředit roztok v poměru 250 mililitrů na 5 – 6 litrů vody).

Po namočení se snažte oschnout stroužky co nejrychleji (měly by uschnout do 10 – 12 hodin) na teplém, suchém a vyvětraném místě. Díky moření předejdete tomu, aby česnek postihly roztoči a nemoci.

Po moření se doporučuje také těsně před výsadbou namočit česnek na 2 hodiny do vody, nechat jej důkladně uschnout a následně se okamžitě pustit do výsadby.

Jak hluboce sázet česnek

Připravte si jednotlivé řádky, kde budete česnek sázet, pomocí motyky. Rozestupy mezi řádky by měly být přibližně 20 – 40 centimetrů.

Připravte si jednotlivé stroužky česneku na sázení – vybírejte střední a velké stroužky s přibližně stejnou velikostí (nic se nestane pokud použijete i malé stroužky, jen se doporučuje použít ty největší) as celým obalem, který nebyl narušen.

Pokud máte v jednom obalu více stroužků, tak je neoddělujte!

Začněte sázet česnek do připravených řádků do hloubky přibližně 8 až 10 centimetrů (během podzimní výsadby) nebo 4 až 6 centimetrů (během jarní výsadby).

Stroužky sázejte tak, aby špičky stroužků směřovaly nahoru. Česnek seďte ručně, abyste předešli vzduchovým mezerám, které důsledkem jiných metod sázení (jako je například vyhlubování jamek pomocí kolíku) vznikají.

Rozestupy mezi česnekovými stroužky by měly být cca 10 až 12 centimetrů.

Každý řádek si vyznačte, abyste česnek sázeli rovnoměrně (obvykle se řádky vyznačují provázkem).

Po zasazení důkladně zahrňte stroužky půdou tak, abyste jednotlivé řádky vyrovnali s úrovní půdy kolem a dobře každý řádek zalili.

Jak pečovat o česnek

Ochrana podzimního česneku po zasazení

Zasazení podzimního česneku vyžaduje i určitou ochranu proti mrazům. K tomu budete potřebovat si vytvořit přikrývku ze slámy či chvojí (případně můžete použít i spadané a suché listí), pomocí které zakryjete všechny řádky s česnekem.

Taková přikrývka dobře ochrání česnek před extrémními výkyvy teplot a zabrání unikání vlhkosti (také vám díky ní nebude růst na řádcích plevel).

Jak pečovat o zasazený česnek?

Česnek sám o sobě nevyžaduje nějakou speciální péči, jelikož jde o velmi nenáročný typ rostliny.

Prioritami během pěstování česneku je hlavně plevání plevele a odstraňování škůdců.

 Při podzimní výsadbě česneku, resp. během jara, můžete přikrývku z chvojí odstranit a zkontrolovat, zda se nezačala na řádcích tvořit plevel.

Odstraňování plevele je hlavní prioritou, protože jako taková obírá váš česnek o důležité živiny a látky. Plevel můžete odstraňovat různými způsoby – ať už ručně, motykou nebo jinými nástroji.

Na škůdce se doporučuje použít speciální sítě do zahrady na ochranu proti škůdcům, pomocí kterých zakryjete vaše česnekové řádky během jara (březen, duben a květen) a zabráníte tak tomu, aby různé druhy škodlivého hmyzu nakládli vajíčka do česneku.

Česnek – paličák si vyžaduje o trochu více péče, resp. budete při něm muset odštípnout květní stonky během jejich prvotního tvoření, díky čemuž zvýšíte přísun energie do česnekových stroužků (porostou vám tak do velikosti).

 Česnek nepolévejte nijak pravidelně, nepreferuje přílišné zalévání. Můžete jej zalévat jen v případě, kdy budou přílišná období sucha bez dešťů a s vysokými teplotami.

Jak sklízet česnek

Sběr česneku bez předchozích zkušeností s danou odrůdou je mírně náročná. Některé odrůdy dozrávají v červenci, jiné v září a některé je nejlepší zase sklízet začátkem května a pod.

Zralé paličáky poznáte podle toho, že se jejich květní stvoly vzpřímí dorovna (na základě toho byste měli nechat ve svých řádcích alespoň 1 – 2 stvoly na to, abyste viděli, kdy česnek zraje).

Nepaličáky mají zase během zralého období žluté listy na konci a jejich rostliny si začnou doslova „líhat na zem“.

Česnek byste měli vykopávat tehdy, když je půda dobře suchá (tj. ne den po dešti) a dobře se vám v rukou drolí. Ke sběru použijte vidle, případně si pomozte i rukama.

Důležité je po sklizni česnek pěkně očistit od hlíny a špíny, odstřihnout z něj kořeny a stonek a na přibližně 8 – 12 dní ho nechat důkladně vysušit.

Stonek můžete nechat dlouhou i půl metru a následně svázat jednotlivé česneky tradičním způsobem do copů nebo věnců a zavěsit je na teplé, suché, tmavé a hlavně velmi dobře větrané místo.

K sušení můžete také použít dřevěnou podlahu, rošty, sítě apod.

jak skladovat česnek

Jak uskladnit česnek?

Správné sušení a uskladnění je důležité hlavně kvůli zachování a vypěstování aroma, které se zvyšuje s postupným sušením.

Při nesprávném sušení a skladování může dojít buď k příliš rychlému sušení, díky čemuž hrozí spráchnivení česneku a naopak při velké vlhkosti nebo nízké teplotě vám může česnek začít hnít, plesnivět, případně se může mrazem znehodnotit.

Česnek proto po cca 30 dnech po sklizni a sušení zkraťte odstřihnutím stonku na cca 3 centimetry a skladujte jej v dřevěné bedničce nebo v košíku v dobrých podmínkách tak, aby se vám nezkazil a vydržel velmi dlouhou dobu.

Ke skladování můžete použít místo se stínem: ať už mluvíme o sklepě, spíži nebo komoře, případně máte-li vyhrazené tmavé místo ve skříňce v kuchyni.

Pěstování domácího česneku preferuje mnoho domácích zahrádkářů, jelikož mají tak k dispozici čerstvý česnek s perfektní chutí, kterou prostě nedokáže nahradit žádný uměle vypěstovaný česnek ze supermarketu.

Jaké máte zkušenosti s pěstováním česneku vy? Máte své oblíbené odrůdy, které zvyknete na sázení používat? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s pěstováním česneku v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button